Samsun'da okullar açılıyor
GÜNCEL // 1 Mart 2021 Pazartesi 23:09

Çok yüksek riskli grupta yer alan Samsun'da ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar eğitime başlayacak, Liselerde sınavlar yüz yüze olacak. Restoran ve cafeler bir süre daha kapalı kalacak.

Samsun'da okullar açılıyor
Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesiyle ilgili kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamayla gevşeme sürecinin ayrıntılarını belirtti. 

Buna göre 100.000 kişide vaka oranlarına göre Türkiye, düük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere dört risk grubuna ayrıldı.
Buna göre bazı illerde lokanta ve cafeler, kırathaneler, açılacak, haftasona yasakları kaldırılacak. İlk ve orta düzeyde okullar öğretime başlayacak.

Peki Samsun'da ne olacak ? Samsun100.000'de 202 vaka ile bir çok Karadeniz Bölgesi ilinde olduğu gibi çok yüksek riskli grupta yer aldı. 

Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlar doğrultsunda Samsun'da, okul öncesi eğitim kurumlurı, ilkokullar, ortaokul ve liselerin dördüncü sınıfları (8 ve 12. sınıflar) eğitim öğretime 2 Mart Salı gününden itibaren başlayacak. Orta okul ve Liselerin kalan sınıflarında yüzyüze eğitim yapılmayacak ancak, 9, 10 ve 11. sınıflarda sınavlar yüzyüze yapılacak. 

RESTORAN VE CAFELER KAPALI

Düşük, orta ve yüksek riskli illerde restoran, cafe, kıraathane, tatlıcı, çaybahçesi gibi mekanlar saat 07.00 ile 19.00 arasında yarım kapasite ile açılması kararı alınmasına rağmen, Samsun yüksek riskli grupta olduğundan, bu tarz mekanlar ve halisahalar, spor salonları Samsun'da kapalı kalacak. 

Samsun'da nikah merasimleri de 1 saate kadar 50 kişi sınırlamasıyla yapılabilecek. Genel kurullar ise vaka sayıları düşene kadar yapılamayacak. 

CUMARTESİ GÜNÜ SOKAK SERBEST

Samsun ve Karadeniz bölgesinin yüksek riskli illerinde cumartesi günlerinde uyglanan sokağa çıkma yasağı sonlandırılacak. Gelecek haftadan itibaren cumartesi günleri vatandaşlar sokağa çıkabilecek. Ancak Pazar günleri sokağa çıkma yasakları devam edecek. Ayrıca akşam saat 21.00'de başlayıp sabah 05.00'te biten sokağa çıkma kısıtlamalarına da devam edilecek. 

Ayrıca 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşların saat kısıtlamalarına da Valilikler tarafından gevşetilecek ve sokakta bulunma saatleri uzatılacak. 


Samsun'da okullar açılıyor