Deveci'nin makam odasına haciz
GÜNCEL // 13 Kasım 2020 Cuma 23:45
Deveci'nin makam odasına haciz

29 Mart 2019 yerel seçimlerinde Atakum Belediyesi'ni yüklü miktarda borçla devralan Av. Cemil Deveci, eskiden kalan borçlar nedeniyle çok sayıda haciz işlemi ile karşı karşıya kaldı. Samsun'da icra memurlarının kapısından eksik olmadığı Atakum Belediyesi'nde bu sabah saatlerinde yine haciz işlemi vardı. Mesai başlangıcında belediye hizmet binasına gelen icra memurları, Başkan Deveci'nin makam odasını haczetti.


Başkan Cemil Deveci, kent sakinlerine söz verilen projelerin ardı ardına hayata geçirildiği bir dönemde icra memurlarının Atakum Belediyesi'nin kapısında sıraya girmesinin, açılış törenlerini basarak haciz işlemi uygulamasının tesadüf olamayacağını söyledi. Makam odasının haczedildiği anlarda belediyeye ait başka bir tesisin de icra yoluyla satışı talebine yönelik değer tespiti yapıldığını belirten Başkan Deveci, icra ekiplerinin belediyenin kapısına çifter çifter dayanmaya başladığını kaydetti."Birine 100 milyon veren devlet öbürünün sandalyesini haczettiriyor"


Makam odasına haciz işlemlerinin gerçekleştirildiği anlarda Türkiye'de yerel yönetimlerin içinde bulunduğu duruma ilişkin bilgiler veren Başkan Av. Cemil Deveci, “Belediyelerin Samsun esnafına borcu yaklaşık 600 trilyon(milyon). Devlete olan borçlarımızı durdurun, kredi açın, başımızda durun, herkes han hamam yapmasın esnafa olan borcunuzu ödeyin. Kim bunu diyecek? Esnaf odası başkanı. ‘Bize daha bir şikayet gelmedi' diyor. Dün Valilik'te toplantı vardı. Orada da dedim, ‘Baskı gücünüzü kullanın.' Bu da doğru bir anlayış değil. Ben devlette çalıştım. Benim bildiğim devlet, böyle bir devlet değil. Birinden diğeri ayrılamaz. Birisine 100 milyon kaynak aktarıyorsun, birinin elindeki Yalı Kafe'yi, arsayı alıyorsun. Oturduğu masayı sandalyeyi haczettiyorsun. Neresi devlet bunun? ‘Biz sizi istemiyoruz kardeşim, gidin bu ülkeden' desinler, gidelim. Bu belediyenin 300 milyon borcu var. Bir önceki 5 yılında da 65 milyonluk mülk satılmış. Toplam 400 milyona yakın. Bu şehirde yaşıyorsunuz, 400 milyon nerede Atakum'da? Atakum'da 400 milyonluk yatırım yapılmış olsaydı ben de çivi çakmaz herkesin borcunu öderdim. Nerede bunlar? Avukatlık da kalmadı, ticaret de kalmadı, çöküyoruz. Şimdi Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimizle bu ayki Büyükşehir Meclis gündemini konuşuyorduk. 4 katın üzerine 2 kat daha, parkı kaldır ticaret alanı yap. Ne yapacaksınız yahu, 5 yıl sonra bu şehri terk edip gideceksiniz. Atakum Belediyesi'nin olduğu yer 700 bin nüfusa göre planlanmış. Üretilen ne kadar arsa varsa satılmış. Hangi şehir plancısı, mimar, mühendis kentin önünü 15 yıllık açarak, ‘dolu dizgin istediğiniz yere yapı yapın' der? Böyle bir şehircilik var mı? Ben avukatım, siz de avukatsınız. Biz görüyoruz da şehir plancıları, mimarlar görmüyor mu? Seçmene de söylüyorum, çocukların geleceğine ilişkin doğru dürüst oy versinler” dedi.