Covit-19 için ekonomik paket
GÜNCEL // 18 Mart 2020 Çarşamba 19:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya'da ki zirvenin ardından açıklama yaptı ve ekonomik tedbirleri açıkladı

Covit-19 için ekonomik paket
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Çankaya'da yapılan Koronavirüs toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Coronavirüsün dünyada ve ülkemizdeki kronolojik öyküsünü anlattıktan sonra evde kalınması çağrısı yaptı.

EVDE KALIN
Erdoğan, "Milletimden ricam üç hafta boyunca evlerinden çıkmamalarıdır. Çocuklar evden çıkmayacak ders çalışıp kitap okusunlar. 65 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımıza kolonya ve maske dağıtacağız" dedi.

ALO 184
Tanı kiti konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Diğer  ülkelerin tecrübelerinden yararlanacağız. Belirti taşıyan insanlarımız paniğe kapılmadan Alo 184 hattını aramalıdır" ifadelerini kullandı. 

EKONOMİ KARARLAR
Sürecin ekonomiye etkisini azaltmak için bir dizi yeni kararlar aldıklarını vurgulayan Erdoğan, "Merkez Bankası ihracatçılar için uygulamalar başlatıldı. Reeskont kredilerinde vadeler 1 yıl uzatıldı. Finans kuruluşlarından likiditeyi daraltıcı kararlardan kaçınmalarını bekliyoruz.Kdv tevkifatı, muhtasar ve SGK ödemeleri 6 ay süreyle ertelenecek" dedi.


Erdoğan devreye alınacak tedbirleri şöyle sıraladı

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz