Büyükşehirlerde sıkı denetim!
GÜNCEL // 27 Mart 2020 Cuma 22:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tedbirleri sertleştirdiklerini açıkladı... Büyükşehir Valilerince kurulacak Pandemi Kurullarının tedbirleri arttırabileceklerini söyledi.

Büyükşehirlerde sıkı denetim!
Koronavirüs Bilim Kurulu'nun  sert tedbirler alınmasınayönelik tavsiye kararlarının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmesinin ardından beklenen açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geç saatlerde kameralar karşısına geçti.Koronavirüsle ilgili olarak öncelikle ülkedeki vaka ve ölüm istatistikleri hatırlatan Erdoğan, alınan ekonomik tedbirleri de tekrar ulusa aktardı.

Erdoğan, tedbir kararlarını şöyle sıraladı:

. Şehirler arası seyehatler valilik iznine bağlanmıştır.

. Özel sektörde de en az personelle esnek çalışma.

. Toplu taşımada seyrek oturma düzeni

. Piknik alanları haftasonu kapalıolacak, hafta içi toplu olarak bulunulamayacak.

. Askerler karantina kararına uygun olarak terhis ve celpler devam edecek

. Yurtdışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.

Erdoğan ayrıca tedbir kararlarının büyükşehirlerde Valiler başkanlığında kurulacak Pandemi Kurullarınca titizlikle uygulanacağını ve ilave tedbirlerin bu kurullarca alınacağını açıkladı. Erdoğan, "30 Büyükşehirde bukararlar titizlikle uygulanacaktır. Büyükşehirlerimizin valileri kararlılıkla bu uygulamaları hayata geçireceklerdir. Tedbirlerin daha da sertleşmesini istemiyorsak gönüllü karantina şartlarına uymalıyız" dedi   

Böylelikle hükümetin OHAL kararı almayıp, Cumhurbaşkanı'nca Valilere gerekirse sokağa çıkma yasağı, şehir karantinası alma gibi kararları kullanma açısından üstü kapalı izin verdiği olarak yorumlandı