12 Ölü, En Az 70 Yaralı Var
GÜNCEL // 25 Haziran 2015 Perşembe 00:00

Sabaha karşı Kobani'ye sızarak saldırı düzenleyen IŞİD'in iki koldan geldiği, saldırının bir kolunun Türkiye tarafından gerçekleştiği iddia ediliyor.

12 Ölü, En Az 70 Yaralı Var
Sabaha karşı Kobani'ye sızarak saldırı düzenleyen IŞİD'in iki koldan geldiği, saldırının bir kolunun Türkiye tarafından gerçekleştiği iddia ediliyor. IŞİD saldırısında ağır yaralananların Suruç Devlet Hastanesi'ne getirildiği de belirtiliyor.

Türkiye - Suriye sınırındaki Kobani'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kente sızarak sivil ve Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerine saldırdı. Saldırıda 12 sivil öldü, 70'ten fazla kişi de yaralandı.
Güvenlik güçleri sınır hattındaki önlemlerini artırırken, IŞİD'in Kobani'ye 3 koldan saldırıya geçtiği iddia ediliyor. Patlamanın ardından bir grup Suriyeli Türkiye sınırına geldi.
IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar Kobani kent merkezinde yoğunlaştı.
BBC Türkçe'ye bilgi veren Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nehsan, IŞİD'in bu sabah saat 04:00 sularında hem Türkiye tarafından hem de Kobani'nin güneybatısından kente sızarak saldırdığını söyledi.

Nehsan, Kobani'nin güneybatısından IŞİD üyelerinin YPG üniformaları giyerek saldırdığını ifade etti ve "Kente 5 araçla gelmişler ve kentin her yerine saldırdılar. Sınır kapısında bomba yüklü araç patlattılar. Kent merkezinde halkı taradılar. IŞİD Kobani güneybatısında yeralan Bexbetan köyüne de saldırdı. Orada da sivil ölü ve yaralılar var” dedi.
BBC Türkçe'ye konuşan YPG'nin de içinde yer aldığı Burkan El Fırat Güçleri'nin Genel Komutanı Hakki Kobani, IŞİD'in Türkiye sınır Kapısı'ndan Kobani'ye girip saldırdığını öne sürerek, örgütün sınır kapısı ve bazı yerlerde bombalı araçları patlattırdığını dile getirdi.
IŞİD ile çatışmaların sürdüğünü ve kentin denetiminin ellerinde olduğunu aktaran Kobani, örgütün kentte gördüğü yerde sivil halkı taradığını ifade etti. Kobani, halkın zarar görmemesi için dışarıya çıkmamaları konusunda da sürekli anonslar yaptığını kaydetti.
Burkan El Fırat Güçleri komutanı, Kobani merkezinde yeteri kadar YPG üyesinin de olduğunu ve sınır kapısına takviyeler gönderdiklerini sözlerine ekledi.
BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Sağlık Koordinasyonu üyesi ve Kobani'deki hastanelerden sorumlu Dr. Hikmet Ehmed, "IŞİD'in sabah saatlerinde yapmış olduğu saldırılardan 12 sivil insan hayatını kaybetti 70'ten fazla kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların hepsi sivil. Ölen ve yaralananların içerisinde kadın ve çocuklar da var. Çok ağır olan yaralıları Türkiye'ye gönderiyoruz” dedi.