ADD: İnönü'yü bırakın, siz fesliye bakın!
GÜNCEL // 9 Ekim 2018 Salı 10:17

ADD Samsun Şubesi, yaptığı yazılı açıklamayla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Partisinin Ankara Kızılcahamam’daki toplantısında yaptığı konuşmada İsmet İnönü’yü hedef alan konuşmasını şiddetle kınadıklarını belirtti

ADD: İnönü'yü bırakın, siz fesliye bakın!

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı’nın, Partisinin Ankara Kızılcahamam’daki toplantısında yaptığı konuşmada; Büyük Atatürk’ün yakın silah arkadaşı; 2. Cumhurbaşkanımız, Büyük Devlet Adamı, Diplomat ve Lozan kahramanıİsmet İNÖNÜ’yü hedef alan konuşmasını esefle karşılıyor, şiddetle kınıyoruz" denildi.

 

"Cumhuriyetin kurucu kadrolarına ve onların anılarına yönelik siyasi saldırılar yeni değildir" ifadelerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi: "Özellikle de bugüne kadar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, O’nun aziz hatırasına ve mirasına doğrudan saldırmaya cesaret edemeyen kişi ya da kurumların hedef yaptıkları, daima Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı Büyük Devlet Adamı İsmet İnönü olmuştur.

Kimlerin hangi amaçlarla İnönü’ye saldırdıklarını ve söylenen sözlerin kime ve nereye gittiğini gayet iyi bilen Atatürkçüleriz.
Büyük Komutan ve Devlet Adamı İsmet İnönü’nün Milletimize hizmetleri ve Muharebe meydanlarındaki kahramanlıkları tarihe altın harflerle geçmiştir.

İktidarda muktedirken, çok partili siyasi yaşama geçerek; ülkeye demokrasiyi, özgürlükleri ve çoğulcu parlamenter sistemi getiren, 'İktidarı ve yönetimi sorunsuz ve kansız devrediyorum. Bundan daha büyük mutluluk olabilir mi?' diyen bu büyük kişiliğe yönelik talihsiz sözleri tarih hiç bir zaman affetmeyecektir.

'Keşke Yunan kazansaydı. En azından hilafet kalırdı' diyen fesli meczupların ve onlara saygıda kusur etmeyenlerin, Cumhuriyet kadrolarını layıkıyla değerlendirebileceğine zaten inanmıyoruz.

Siyasi erki elinde bulunduranlara diyoruz ki, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına saygısızlık etmeyin, vicdanları yaralamayın, tarihi çarpıtmayın. Atatürk'e ve Cumhuriyete doğrudan yapamadığınız saldırıları, Atatürk'ün en yakın silah arkadaşları üzerinden gerçekleştirmeye uğraşmayın. Amacınızı biliyoruz…

Sayın Cumhurbaşkanı’na da diyoruz ki, Atatürkve Cumhuriyet düşmanlarına, meczuplara gösterdiğiniz saygının asgarisini, en başta İsmet İnönü olmak üzere, Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşlarına da gösterin.

İnönü'yü bırakın, siz fesliye bakın!"