Şarbona karşı saha tatbikatı
EKONOMİ // 01 Ekim 2019 Salı 15:16

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, 24-26 Eylül 2019 tarihlerinde il ve ilçe müdürlüklerinde görevli veteriner hekimlere yönelik “Şarbon Hastalığı Salgın Yönetimi ve Saha Tatbikatı” konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

Şarbona karşı saha tatbikatı

Toplantıya İl Müdürü Bayram Ay, Bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı Uzmanları, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünde görevli uzmanlar, İl ve İlçe Müdürlüğü personelleri katıldı.

Toplantı ile ilgili açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Bayram Ay, "Şarbon Hastalığı hayvanlarda ani ölümlerle şekillenen, salgın özellikte olmayan bakteriyel bir hastalıktır. Zoonoz bir hastalık olan şarbon insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. İnsan sağlığı açısından tehlike arz eden ve ölümlere sebep olan bu hastalıkla mücadelede Veteriner Sağlık çalışanları aşılama, kordon, karantina ve eğitim çalışmaları yürütmektedir. Toplantının İlimize hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Toplantının İlk gününde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden Veteriner Hekim Ömer Faruk Bilgiç ve Dr. Anıl Demeli “Dünyada ve Türkiye’de Şarbon, Şarbondan Korunma ve Mücadele Prensipleri”, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Veteriner Hekim Dr. Ayhan Akman “Şarbon Hastalığı Teşhisi” ve “Numune Alma ve Gönderme Teknikleri” ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Toplantının 2. gününde 4 farklı senaryo ile grup çalışılması yapılırken, üçüncü günde ise Çarşamba’da bulunan süt işletmesinde Saha Similasyon Egzersizi gerçekleştirildi.

Şarbona karşı saha tatbikatı
Şarbona karşı saha tatbikatı