Samsun'un nisan ayı asayiş raporu
ASAYİŞ // 4 Mayıs 2020 Pazartesi 13:09
Samsun'un nisan ayı asayiş raporu

Samsun Valiliği, Nisan ayında emniyet güçlerinde yapılan faaliyetleri ve ilin asayiş raporunu yayınladı. 

Yapılan yazılı açıklamada, 

"Asayiş Şube Müdürlüğümüz ve Merkez İlçe Emniyet Müdürlüklerimizce yapılan şok uygulamalar ve yol uygulamalarında; 44.969 şahsın GBT kontrolü yapılmış, yapılan bu kontroller neticesinde aranması bulunan 121 şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiş, 21.002 araç kontrol edilmiş, 83 araca işlem yapılmış,  12 ruhsatsız tabanca, 4 kurusıkı tabanca, 14 av tüfeği, 188 adet çeşitli çaplarda fişek, 24 adet kesici alet, 4 gram esrar maddesi, 1 adet emtia ele geçirilmiştir.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce; meydana gelen 2 olay ile ilgili toplam 2 şahıs hakkında işlem yapılmıştır. Bu olaylardan; DHKP/C silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı tespit edilen 1 şahıs hakkında işlem yapılmış, Cumhuriyet Savcısının talimatları doğrultusunda ifadesinin ardından Emniyet Müdürlüğümüzden serbest bırakılmıştır. DEAŞ silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı tespit edilen 1 şahıs hakkında işlem yapılmış, Cumhuriyet Savcısının talimatları doğrultusunda ifadesinin ardından Emniyet Müdürlüğümüzden serbest bırakılmıştır.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce; 1 adet 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet suçu, 3 adet 5607 Sayılı kaçakçılıkla Mücadele Kanuna Muhalefet suçu ve 1 adet Mal veya Hizmet Satımından Kaçınmak suçu olmak üzere toplam 5 olay meydana gelmiştir. Bu olaylarda 7 şahıs yakalanmış, 7 şahıs da serbest kalmıştır. Bu olaylar haricinde 3 işletmeye maske üretiminden dolayı idari işlem uygulanmıştır. Toplamda 56 şişe kaçak içki ve 39.976 adet maske ele geçirilmiştir.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce; uyuşturucu ile mücadele kapsamında toplam 57 olay meydana gelmiş, meydana gelen olaylarda 91 şahıs yakalanmış, adli makamlara sevk edilen 3 şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, 2 şahıs adli kontrol hükümleri uygulanarak, 86 şahıs ise Cumhuriyet Savcısının talimatına istinaden serbest bırakılmıştır. Meydana gelen olaylarda; 837,44 gram esrar, 1 kg 751,88 gram sentetik kannabinoid, 869 adet sentetik ecza,  85 adet ecstasy hap,  76 kök kenevir ele geçirilmiştir." denildi.