limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Ön Seçim Dedikleri
Yazarlar // 23 Ocak 2024 Salı 13:07

Ragıp GÖKER

Siyasi partilerde üye yapısının sağlıklı olmadığını savunmuşumdur daima.

Bu nedenle adayların ön seçimle belirlenmesinin, doğru sonuç vermediğine inanmışımdır.

Buna rağmen adayların, üyelerin katılımıyla yapılacak seçimlerle belirlenmesini, atamayla belirlenmesine tercih ederim.

Ve fakat.

Şu anki üye yapısıyla gerçekleştirilen yoklamaların doru sonuç vermeyeceğini iddia ediyorum.

CHP, Pazar günü İlkadım ve Atakum adaylarını belirlemek için bir seçim yaptı.

Buna da ''Ön seçim'' dendi.

Ki;

Seçim kurullarının denetiminde yapılan bir seçim değildi yapılan.

AK Parti tarafından siyasetimiz sokulan ve adını ''Temayül'' veya ''Eğilim Yoklaması'' denilen türden bir uygulamaydı yapılan.

CHP'de belediye başkan adayı olabilmek için Atakum'da 6, İlkadım'da ise 4 aday adayı yarıştı.

CHP üyeleri, seçim arifesinde dayattığı aday adayına ilgi göstermedi ve sandıktan Murat Şenel çıktı.

İlkadım’daki sonuca şaşırmamakla ve hatta biraz da ''Olması gerektiği gibi'' demekle Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin de katıldığı altı adaylı yarışta en çok oyu ilçe başkanlığından istifa ederek aday adayı olan Serhat Türkel almış.

Türkel’in ardından önceki İlçe Başkanı Turgay Özçelik ikinci, beş yıl önceki seçimlere de aday adayı olarak katılan Bayram Çelik üçüncü en çok oyu alan aday adayı oldu.

Belediye Başkanı Cemil Deveci ise sandıktan dördüncü sırada çıkmış.

Ön seçim, yargıç nezaretinde, yani seçim kurulu döneminde yapılmış olsaydı CHP, adayını bu sonuca göre belirlerdi elbette.

Şimdi öyle mi olacak bilmiyorum.

Bu nedenle, CHP'nin yaptığı bu seçime rağmen, ''CHP'nin Atakum Adayı Serhat Türkel, İlkadım Adayı da Murat Şenel'dir'' diyemiyorum.

Hakim nezaretinde yapılmamış olsa da, CHP'nin bazı seçim çevrelerinde bu türden temayül yoklamalarında çıkan sonuca sadık kaldığı da biliniyor.

Buna rağmen, sonuçları parti meclisini bağlamayacağı için, CHP'nin adayı Pazar günü sandıktan çıkan sonuca göre olmayabilir.

İl Başkanı Mehmet Özdağ da, böyle bir sonucun ortaya çıkabileceğini düşünmüş olmalı ki önceki gün aday adayları ile Tokat ve Çorum Milletvekillerinin de olduğu toplantıda "Sandıktan çıkanların aday olması için elimden geleni yapacağım. Yüzde 80 onlar aday olacak. Ama ben gerekirse Genel Merkezin kapısında yatarım, üyelerin tercihinin yapılmasını sağlarım." demiş.

İl Başkanı da, tıpkı bizim aday belirlemede sandıktan çıkan sonuçların olduğu gibi uygulanmama gibi bir durumu olacağına dikkati çekmiş yani.

Netice itibariyle Samsun'da iki ilçedeki adayını şöyle veya böyle bir seçim yaparak belirmeye çalışmış.

Sonuca yüzeysel bir değerlendirmeyle yaklaşıldığında ben de, ''Seçimle aday belirlemek, atamayla aday belirlemekten iyidir'' derim elbette.

Ve fakat.

CHP'nin Pazar günkü seçim sonuçlarından bağımsız olarak, bu üye yapısıyla sandığın her zaman doğru sonuç vermediğini söyleyebilirim.

Yine sonuçlardan bağımsız olarak söylüyorum.

CHP'nin İlkadım ve Atakum adayları kim olacak bilmemekle birlikte, özellikle Atakum'da seçimin CHP için her zamankinden daha çok zor geçeceğini söylemek isterim