limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kerameti Kendinden Menkul Anketlere Sığınmak
Yazarlar // 23 Mart 2024 Cumartesi 10:16

Ragıp GÖKER

Ahmed Arif'in dediği gibi bir ayağımız ham çarık, kıl çorapta olsa da, bir ayağımız da uzay çağında artık.
Teknolojiyle birlikte özellikle ''Telekomünikasyon alanı'' olarak da adlandırılan iletişim araçlarındaki gelişmeler yaşamımızı doğrudan etkiliyor
Ki;
Özellikle internet ve buna bağlı olarak sosyal medya araçlarından yararlanmak da büyük bir nimet olarak önümüze çıkıyor.
Bu durum siyaset dünyasını da etkiliyor haliyle.
Mesleğe başladığım ilk yıllarda siyasetten verilen haberler sadece gazetelerden okunurdu.
Şimdi öyle mi?
Yaygın veya yerel 200'e yakın televizyon kanalının yanı sıra, günümüzde her il ve ilçede yerel gazeteler yayınlanıyor.
Gazeteler hala en güvenilir haber kaynakları olarak görülüyor haliyle.
Omurga yoksunu 'sözde gazeteciler' olsa da, Sedat Simavi'nin ''Gerekirse kalemini kır ama sakın satma'' öğüdünü mesleğin en önemli ilkesi kabule eden meslektaşlarımız da var hala çok şükür.
Ki;
Onlar sadece doğru olduğuna inandıklarını yazarlar.
Bu arada haber kirliliğinin asıl sebebi olarak gösterilen sosyal medya da, başka bir iletişim aracı olarak biliniyor.
Ki;
Sosyal medya farklı bir iletişim aracı olarak biliniyor ki, sosyal medya, faydalı tarafları bir yana, günümüzün kimi siyasetçileri tarafından kazanmak için her yolun mubah görüldüğü bir alan olarak da biliniyor maalesef.
Kerameti kendinden menkul anketler den medet ummak gibi mesela.
Ki;
Kerameti kendinden menkul ifadesinin, sahip olduğu nitelikleri abartarak söyleyen kişiler için kullanıldığı bilinir.
Sonuçları doğru veren anket firmaları da var ve onların verdiği sonuçları çok kıymetli buluyorum elbette ama günümüzde kerameti kendinden menkul anketlere de rastlıyoruz elbette ancak, sahaya çıkıldığında, yayınlanan kimi sonuçların gerçeğinden daha farklı ve abartılı gösterildiği hemen anlaşılıyor
Kimi siyasetçiler, ''Kerameti kendinden menkul anketler'' olarak tanımladığımız bu türden anket sonuçlarını yayınlamak için sosyal medyayı kullanıyorlar farkındaysanız.
Kime ne fayda sağlar bu türden anketler bilmem ama bu türden anketlerin, kişinin kendisini tatminden öte bir sonuç doğurmayacağı da bilinir.
Kaldı ki, anket firmalarınca siyasetçilere, biri gerçek verilerlerden oluşan, bir diğeri de yayınlanması amacıyla o kerameti kedinden menkul, iki sonuçtan oluşan anket verileri teslim edildiği de bilinir aslında.
Ki;
H.HALK ekibiyle birlikte bir süredir sahada gözlemler yapıyoruz.
Seçim yasaklarının başlaması nedeniyle elde ettiğimiz saha sonuçlarına bağlı olarak bir oran vermeyeceğim elbette.
Ve fakat.
Bu kerameti menkul anketlerden medet umarak, sonuç yayınlayanlar var ya, sandıktan çıkan sonucu gördüklerinde, o iddia ettikleri oranın ancak yarısına ulaşabildiklerini anlayacaklar ama nasıl söylenir:
Atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmiş olacak.
Kazanma ihtimallerinin zayıf olduğunu kendileri de biliyor olmalılar ancak, Samsun'da seçim tarihinin ''Kaybettireni'' olarak anılmanın siyaset yaşamı süresince daima karşılarına çıkacağını ve bununla yaşamak zorunda kalacaklarını da anlamaları gerekir.