limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kerameti Kendinden Menkul Anketlere Harcanan Paralar
Yazarlar // 16 Mart 2021 Salı 09:48

Ragıp GÖKER

15 yıl önceydi galiba.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin o zamanki Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanı Rahmetli Şenol Kocatepe aramış ve ''Neredesin Ağbey?'' diye sormuştu.

Dünya Gazetesi adına Zonguldak taraflarında, gazete için hazırlanan bir bölge ekinin çalışmalarını koordine ettiğimi ancak hafta sonu Samsun'a döneceğimi söylediğimde, ''Geldiğinde görüşelim öyleyse'' demişti ama ne için aradığını da söylememişti.

Döndüğüm gün Büyük Samsun Otelinde buluşmuştuk.

Otel çok kalabalıktı.

'Başarılı belediye başkanlarına' plaket verilecekmiş ve beni de bir başkana plaket vermem için aramış Rahmetli.

Organizasyonun bir dergi tarafından yapıldığını öğrendiğimde '’Kusura bakma ben bu işte olmam'' demiş ve otelden yarılmıştım.

Zira o dergi, bir miktar para aldığı belediye başkanlarını 'başarılı' görmüş ve bunun karşılığında da birer plaket verme kararı almış.

Genellikle böyle yapılıyor çünkü.

Genellikle böyle yapıldığını bildiğim için de, bir dönem Dünya Gazetesinde birlikte görev yaptığım ve ayrıca sevdiğim bir arkadaşımı kırmıştım.

Aynı şey değil elbette ama Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de görev süresinin ikinci yılının dolmasına günler kala 'memnuniyet anketi’ yaptırmış.

Bunun için de bir anket firmasına yüklü miktarda para ödenmiş.

''Helal olsun'' diyemeyeceğim.

Zira Samsun Büyükşehir Belediyesinin paraya çok ihtiyaç duyduğu biliyorum.

Çünkü Büyükşehir, meclisten sürekli borçlanma yetkisi istiyor.

Neredeyse otomatiğe bağlanmış gibi altı ayda bir alınan yetkiyle sürekli borcumuz artıyor.

Bu ülkede hemşerilerine en pahalı içme suyu satan iki-üç belediyeden birinin Samsun Büyükşehir Belediyesi olma nedeninin ne olduğunu sanıyorsunuz.

SASKİ batakta çünkü.

Hal böyleyken, ''Samsun Büyükşehir belediyesinin çalışmalarından memnun musunuz?'' diye bir sorunun yöneltildiği anketin yaptırılmasına şaşırıyorum.

Ve fakat.

Bu soruya yüzde 88 oranında ''Memnunuz'' cevabının verilmiş olduğuna dair açıklamaya ise daha çok şaşırıyorum.

Çiftlik Caddesi'nin trafiğe açılacağı sırlarda da bir anket yaptırılmıştı biliyorsunuz.

'Kerameti kendinden menkul' o anketin sonucunun da, son yapılan 'memnuniyet' anketinin sonucuna yakın olduğu açıklanmıştı.

Cadde trafiğe açılırken, Samsun halkının tamamına sorulduğunu sanmıyorum.

Bugün caddeye çıkın ve yüz kişiye ''Caddenin trafiğe açılması doğrumuydu?'' diye sorun, eminim ki yüz kişiden 98'i, ‘'Doğru değildi'' diyecektir.

Kerameti kendinden menkul bu tür anketler, yöneticileri her zaman yanılmıştır.

Gerçek anket sonucunu 'Sandık' verir sadece.

Gayrisi, abesle iştigaldir.

15 yıl önce para karşılığı verilen o plaketi alan belediye başkanları kişisel egolarını tatmin etmiş olabilirler ama seçildikleri o makamın kendilerine tanıdığı kent bütçesini harcama yetkisini, bütçenin bir bölümünü de kişisel egolarının tatmini için kullanmış oldular aslında.

Onların hiç biri artık 'Başkan' değil.

Yaptıkları yanlarına kar kalmış olabilir ama boş yere harcanan halkın parasına sizce de yazık edilmiyormu?