limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kaybedenler Kulübünden AK Parti
Yazarlar // 25 Nisan 2024 Perşembe 18:17

Ragıp GÖKER

AK Parti, Samsun'da Büyükşehir'i ve İlkadım'ı kazandı belki ama ''Kesin kazanır''  diye düşünülen birçok ilçeyi ise kaybetti. Aralarında Atakum ve Çarşamba gibi iki büyük ilçenin yanı sıra, Kavak, Ladik ve Yakakent kaybedilirken, il genelinde de AK Parti büyük oy kaybı da yaşadı.
AK Parti, İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok büyükşehir belediyesini de yeniden CHP'ye kaptırırken, Türkiye genelinde de büyük oy kaybı yaşayarak, 2002 yılından bu yana girdiği her seçimi kazanmış bir parti olarak, 31 Mart seçimlerinde ilk defa CHP'nin gerisinde kalarak, Türkiye'nin ikinci partisi durumuna geriledi.
Samsun'da halen birinci parti olan AK Parti, Cumhur İttifakı'ndaki MHP'nin desteğiyle birlikte Samsun'da yine Büyükşehir'i ve en büyük ilçe olan İlkadım'ı kazanmayı bildi.
Ama Atakum'u ile birlikte Çarşamba'yı ve birçok ilçeyi kaybetti.
Ki;
AK Parti 31 Mart seçimlerine, 17 ilçeyle birlikte Büyükşehir'i de kazanarak 18-0 iddiasıyla girmişti.
AK Parti, Kurulduğu günden bu yana her seçimin iddialı giren partisi olmuştur.
Bu seçimde iddiaları tutmadı ve dağ fare doğurdu.
Samsun halkının Erdoğan sevgisine rağmen oy kaybı yaşanmasının nedenleri arasında genel ekonomik bozulmanın da etkisi olduğu söylenebilir elbette ancak, aday belirlemede de hatalar yapıldığı bir gerçek.
Ki;
Atakum ve Çarşamba bu durumun en çarpıcı örnekleri olarak ortada duruyor.
AK Parti'nin adayları, CHP'nin İlkadım adayını belirlerken ''CHP'li olmasa da olur ama yeter ki Kavaklı olsun'' anlayışıyla MHP'li birini ön yoklamaya sokması gibi, AK Parti'de de adaylar, ''Taştan topraktan olsun fark etmez ama ille de Çerkez olsun'' anlayışına dayalı olarak belirlendiği iddialarını işitmeyen yoktur.
Büyükşehir, Çarşamba ve Atakum adaylarının belirlenme kriteri için aynı iddia dillendirilemez elbette. Ancak, birçok ilçe adayında köklerinde Çerkez bağlantısı gibi bir özellik arandığı iddia edilmişti.
AK Parti'den de bu iddialara bir yalanlama da gelmemişti.
Atakum adayı Özlem Maraş için Çerkez kökenli olmak gibi bir iddiayı dillendiremeyeceğimizi belirtmiştik.
Atakum halkının Özlem Maraş'ı kabul etmeme nedeni, daha farklı aslında.
Maraş'ın iş dünyasındaki bağlantıları ve buna bağlı olarak, Meclis üyeliklerinde ilk sıra tercihindeki ısrarının, seçilememe nedenlerinin en başında geldiğini söylersek sanırım yanılmayız.
ENDER GÜR İNTİKAM
ATESİNİN KURBANI MI
Çarşamba'da Hüseyin Dündar, 3 dönem kuralı nedeniyle aday yapılmazken, mesela 19 Mayıs'ta Osman Topaloğlu ve Havza’da Murat İkiz 4. defa aday gösterilirken, Hüseyin Dündar'ın 3 dönem kuralına takıldığını söylemek, Dündar’ın yanı sıra, hiçbir Ak Parti’liyi ikna edemeyeceği gibi, aday yapılmama gerekçesi olarak bu kriter de ileri sürülemez.
Dündar'ın Çarşamba adayı yapılmama nedeni, kulislerde konuşulduğu ve iddia edildiği gibi Yusuf Ziya Yılmaz'ın, Mustafa Demir'den intikam almak adına Demir'i, Çarşamba Belediye Başkanı ile vurarak koltuğundan etmek midir?
Ki;
Mustafa Demir'in, geçmişte Yusuf Ziya Yılmaz'ın yerine, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Hüseyin Dündar'ı, Erdoğan'a önerdiği ve bu nedenle Yılmaz'ın, Demir'i Çarşamba Belediye Başkanı ile vurmak istemiş olabileceği iddiaları şu sıralar, Samsun siyasi kulislerinde en çok konuşulan konu olarak ön plana çıkıyor.
Ki;
Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayları ve hatta Çarşamba Belediye Başkan Adaylığı için yaptırılan hiçbir ankette Hüseyin Dündar’a yer vermemişti.
Dündar, Büyükşehir’in yanı sıra, Çarşamba yarışının yok hükmündeki isimlerinden biri gibiydi yani.
Buna rağmen, Çarşamba Adayı Ender Gür, Çarşamba’da Hüseyin Dündar gerçeğini bildiği için, Büyükşehir Adayı Halit Doğan’a, Dündar lehine yarıştan çekilebileceğini söylediği de biliniyor aslında.
Ve fakat.
Yusuf Ziya Yılmaz, olası bir yenilgide faturanın kendisine çıkarılmasını önlemek için mi bilinmez, Samsun listesini Erdoğan’a sunarken, Dündar’ın YRP’den aday olacağını ve Çarşamba’yı kaybettirebileceğini söylediği de konuşulan iddialar arasında ancak, böyle bir teklif yapılmış olsa bile. Dündar’ın kabul görmediği anlaşılıyor.
Ki;
Kim tarafından ikna edildiği konusunda tam olarak bilgi sahibi değilim ancak,  Dündar YRP’den aday olmadı ve bağımsız aday olarak girdiği o seçimi kazandı biliyorsunuz.
Bu arada gerek, Yusuf Ziya Yılmaz ve gerekse, Mustafa Demir, bu konuda kendilerine bir cevap hakkı doğduğunu düşünüyorlarsa ki, mümkündür.
Her siyaset insanına da bu köşenin, cevap hakkı kullanmak adına açık olduğunu belirtmek isterim.
Demem o ki;
Dündar ikna edilmeden ve en azından gönlü alınmadan girilen seçimde olan Ender Gür'e oldu.
AK Parti içindeki rekabet geldi AK Parti'li Ender Gür'ü vurdu yani.
AK Parti için, Büyükşehir'i ve İlkadım gibi birçok ilden büyük ilçeyi kazanmasına rağmen neden, ''Kaybedenler kulübünün üyesi'' dediğimizi şimdi anladınız mı?
CHP'de ve İYİ Parti'de seçim yenilgisinin muhasebesi yapılıyor ve kazan iki partide de kaynıyor ama AK Parti'de de durum farklı değil yani.
CHP'de, İYİ Parti'de de yenilginin hesabı sorulacaktır ancak,  AK Parti'de de sular, hesap sorulmadan ve birilerine fatura ödettirilmeden durulmayacaktır.
Yarın, CHP'de meclis üyeleri belirlenirken yaşananlar