limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
İktidar olmak demek, mutlak güce ulaşmak mı?
Yazarlar // 18 Haziran 2013 Salı 18:38

Ragıp GÖKER

‘’Tencere tava hep aynı hava’’ dedi Başbakan.

Başbakan’ ın tavrını bilenler, Gezi Parkı olaylarını protesto edenler için söylediği bu sözü pek yadırgamadılar.

Baktım Fuat Köktaş’ ta benzer bir söz söylemiş.

‘’Tencere çalarak iktidar olunmaz’’ demiş Köktaş.

Doğrudur elbet. Tencere çalarak bir parti iktidara gelemez.

Ve fakat tencere çalanlar bir iktidarı gönderebilirler. Zira tencere tavayı çalanlar kadınlardır. Hiçbir erkeğin elinde tencere tava gördünüz mü? Ak parti’ yi iktidara taşıyan en önemli güç kadınların verdiği destekti. Kadınlar Ak parti’den desteklerini çekerlerse, bu durum sonun başlangıcı olarak açıklanır ancak.

Fuat Köktaş, CHP İl Başkanı Mehmet Atalay’a da tavsiyede bulunmuş. Sokaklarda yürümekle partisini iktidara taşıyamayacağını ileri sürmüş. Sokaklar ve meydanlar siyasetin en önemi argümanlarıdır. Meydan’ da bir nevi sokaktır. Niye geliyor sanıyorsunuz Başbakan Samsun’a. Dağıldığını hissettiği tabanını yeniden toparlanma çabasıdır bu mitingler.

Zamanlaması tartışılabilir, ama Başbakan’ ın miting yapmasını ben yanlış bulmam. Siyasetin olmazsa olmazlarındadır miting yapmak.

Bak korkulduğu gibi de olmadı. Zaten bitme sürecine girmiş Gezi protestolarında akılda kalan 31 Mayıs ve 25 Haziran günü yapılan müdahaleler olmuştur.

Musa Uzunkaya bir yerel gazetede yazıyor. ‘’Muktedir olmak gönül almaktır’’ başlıklı dünkü yazısı için kendisini kutlamak isterim öncelikle.

Doğrudan hükümetin göstericilere uyguladığı müdahaleyi şiddet olarak tanımlamasa da o anlama gelen ifadeler kullanmış yazısında. Kuran’dan örnekler vermiş yazısında Uzunkaya ve özellikle Ali İmran suresinin 159. Ayetine atıfta bulunmuş.

Uzunkaya’ nın yazdığına göre ayette mealen şöyle deniyor:

Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın.  Onlar senin etrafından dağılır giderlerdi. Artık sen onları affet onlar için Allah’tan bağışlanma dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kerede karar verip azmettim mi artık Allah’a tevekkül et. (Ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever.

Eski bir din adamı olduğunu bildiğim deneyimli Siyasetçi Musa Uzunkaya’ nın yazısı çok uzun. Bu ayetin analizini de yapmış Uzunkaya, bugün de devamı yayınlanacak yazısında Allah’ ın yine Kuran’ da Hz. Musa’ya Firavun’u dine davet ederken bile yumuşak tavır sergilemesini emrettiğini anlatıyor.

Başbakan başta olmak üzere Ak Parti siyasetçileri, direnişçilere orantısız güç kullandıkları gerekçesiyle gerek yabancı basın ve gerekse Avrupa Parlamentosuna kızıyorlar ya.

Musa Uzunkaya doğrudan öyle söylemiyor belki ama ben, söyleyeyim. Yerli ve yabancı basının yanı sıra Avrupalı siyasetçilere öfkelenmeyin. Her birinizin biraz din bilgisi olduğunu zannediyorum.  Ali İmran suresinin 159. Ayetini okuyun. Ayeti anlayamazsanız da, Musa Uzunkaya’ nın dünkü ve bugünkü yazısını bir yerlerden temin edin.