limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Her Seçimde Böyle
Yazarlar // 23 Şubat 2024 Cuma 10:04

Ragıp GÖKER

Şu çağın icadı internetle gelen paylaşım siteleri hatırlatmasa, her seçim döneminde yaşanan çirkeflikleri unutacağız ve yeni yaşanmış bir durum diye düşüneceğiz.
Siyaset kirlendi oysa.
Bizi de bozdu kirli siyaset.
Facebook hatırlattı dün.
Beş yıl önceki yerel seçimler sırasında ''Çirkefte yarışmak'' başlığıyla kirlenen siyasetin sebep olduğu durumları yazmışım.
Sanki kaderimizmiş gibi, adayların ve onları destekleyenlerin bir birlerine çamur atma durumlarını izliyoruz ve olağandan sayıyoruz.
Medeni bir toplum olmakla övünürüz.
''Necip (Soylu) Türk Milleti'' demişiz ırkımıza.
Haklı olarak, ırkımızın asaletiyle övünürüz yani.
Bir seçim kazanmak için olmadık oyunları tezgahlamak yakışıyor mu bu asil milletin evlatlarına.
Hayır elbette.
Çamur izi kalsın gibi durumları siyasetin bir gereği olarak görmeye başladık ne yazık ki.
Yanlış elbette.
Olağandan bir vaka gibi görüyoruz böylesi durumları maalesef.
Bu seçimde son dakikada parti değiştirenler de oldu ki, böyle bir durumu da siyasetin bir gereği olarak düşüneceğiz.
DEVA Partisi Kavak İlçe Başkanı Yeniden Refah Partisi'nden meclis üyesi yazdırmış kendisini.
Ayrıca, İYİ Parti'den Atakum Belediye Başkanlığına Aday Adayı, aday adaylığından önce de ilçe başkanı olarak da görev yapmış olan bir başka siyasetçi de, kendisine gelen teklifle partisinden istifa ederek, AK Parti listelerinden belediye meclis adayı olmuş.
Mazide aynı kökten beslendikleri için DEVA Parti'sinden istifa ederek AK Parti saflarına katılan arkadaşa şaşırmadım doğrusu.
Ancak, daha düne kadar AK Parti'ye seçim kaybettirmek için siyaset yapmış, İYİ Partili kadın siyasetçinin AK Parti saflarına katılmasına şaşırdım ama.
Ve fakat.
CHP Kavak İlçe Başkanı'nın, son dakikada AK Pati saflarına katılmasını ise şaşırmaktan öte mide bulandıran bir durum olarak görüyorum.
Güneş Motel vakasının yaşandığı sıralarda da gazetecilik yapmış biri olarak bizim kuşağın bir mensubu olarak böylesi bir durumu  ''İnsanın olduğu yerde hiç bir şeye şaşırma'' gibi o Afrika Atasözüyle değerlendirebiliriz ancak, bu türden manevralar genç kuşakları siyaseten soğutur ki; bunun olmasını hiç istemem.
Güneş Motel vakasının üzerinden çok zaman geçti, yaşı 50'nin altında olanlar o rezilliği hatırlamazlar ama bir ay içinde 3 parti değiştirerek kırılamayacak bir rekorun sahibi olan Afyon Milletvekili Kubilay Uygun vakasını hatırlayanlar vardır aramızda.
Demokrasilerin olmazsa olmaz parçasıdır siyaset.
Özünde halk için yapılması gerektiği için de çok değerlidir.
Yaşı 50 ve 60'ın üzerinde olanlar, siyaset kirletildiğinde neler olabileceğini görmüş bir nesildir.
Bir sabah uyandığımızda duyduğumuz postal seslerinin neden olduğu durumun sonucu olarak Mamak, Metris ve yurdun dört bir yanındaki kışlalarda yaşanan acılar, zihnimizdeki tazeliğini koruyor hala.
Siyaseti temiz ve ilkeli yapmak bu kadar mı zor.
Sanmam.
Gelinen duruma şaşırıyoruz ancak, siyasetin kirlenmesi, toplum olarak gövdesi ve başı ayrı oynayan insanlara durduğumuz hayranlığın bir sonucudur aslında.
Oysa siyaseti bilgili, yani donanımlı ve bir o kadar ilkeli insanlar yapmalıdır.
Omurgalı insan bulmak bu kadar zor olmamalı yani.