limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Havaş Sorununda Büyükşehir Parmağı
Yazarlar // 2 Ağustos 2014 Cumartesi 00:00

Ragıp GÖKER

Önceki gün ‘’HAVAŞ da gitti’’ diye yazmıştık.
O yazıya çok tepki geldi.
Tepki verenler arasında ‘’Olmaz öyle’’ diyen de vardı.
‘’Bir yanlış anlaşılma vardır muhakkak’’ diyen de.
Bizim meslekte ‘Fikri takip’ diye bir ilke vardır.
Yayınlanan haberin sonuçlarını merak ederiz.
Ben de öyle yaptım.
HAVAŞ’ın servis sorumlusunu aradım.
‘’THY yolcusuyum servis aracını kullanmak istiyorum’’ diyerek yalan da söyledim üstelik.
Görevli kişi servise nereden binmek istediğimi sorunca, ''Gazetede HAVAŞ'ın THY yolcularına hizmet vermediği yazıldı, bunun anlamı nedir?'' diye sorduğumda, görevli kişi seferlerin yeniden başladığını söyledi.
Oysa aynı görevli, arife günü aradığımda Türk Hava Yolları yolcularına hizmet vermediklerini söylemişti.
‘’HAVAŞ da gitti’’ başlıklı yazımın bir etkisi olduğunu düşündüm ve arife günü kendilerine ulaşamadığım HAVAŞ’ın havaalanındaki 844 88 56 numaralı Çağrı Merkezini aradım. Telefona cevap veren görevli seferlerin yeniden başladığını doğruladı ama hizmet verilecek saatlerin henüz netleşmediğini bildirdi.
Hizmetin yeninden başlamasına sevinmiş olmakla birlikte neden kesildiğini merak ettim. Ve görevliye bunu sordum.
‘’Belediye öyle istedi’’ dedi görevli.
‘’Nasıl yani?’’ diye sorunca o görevli beni Bölge Müdürü Fatih Aydın’la görüştürdü.
Fatih Aydın, HAVAŞ’ın Bölge Müdürüymüş asıl görev yeri Ankara’ymış ama Samsun İstasyon Müdürü olarak görev yapıyormuş ‘’Ben de Samsunluyum. Samsun’a hizmet etmemek gibi bir yanlışa düşer miyim’’ diye başladı söze.
Fatih Aydın’ın verdiği bilgiye göre HAVAŞ’ın Samsun’da THY yolcularına hizmet vermeme kararını alma nedeni yeni Büyükşehir yasından doğan yetki karmaşasıymış.
HAVAŞ 30 Mart öncesine kadar ‘Y’ yetki belgesi kullanıyormuş. 30 Mart sonrası ‘D 4’ tipi yani ‘A Sınıfı’ yetki belgesi alması istenmiş. HAVAŞ bu belgeyi almış olmasına rağmen UKOME bu yeni kararı yine yanlış yorumlayarak, HAVAŞ’ın Samsun’da yolcu taşımasına izin vermemiş.
Bunun üzerine Samsun Emniyet Müdürlüğü HAVAŞ’a, ‘’THY’ yla anlaşmanız yok, Yolcu taşıyamazsınız, taşımaya devam emeniz halinde araçlarınıza sefer başına  bin 50 lira ceza keserim’’ demiş.
Durum böyle olunca HAVAŞ’ta kormuş doğal olarak ve geçen hafta Perşembe gününden itibaren THY yolcuları için hizmet vermeyi durdurmuş.
Fatih Aydın, dün yayınlanan ‘‘HAVAŞ da gitti’’ başlıklı yazımız üzerine yeniden UKOME’ye başvurmuş ve yanlışlığın düzeltilmesini talep etmiş. UKOME önümüzdeki hafta toplanıp yeniden bir karar alacakmış ancak, dün itibariyle yolcu taşımaya da izin verilmiş. Samsun Emniyet Müdürlüğü de yeni karar alınıncaya kadar HAVAŞ araçlarına ceza yazmayacağını garanti etmiş.
Bir yanlıştan şöyle veya böyle dönülmüş.
Önemli olan da budur zaten ama kale halen boş.
Boş Kaleye gol atmaya yeltenenler bundan sonra da olacaktır.
HAVAŞ’ın golünü hakem saymamış olabilir ama asıl sorulması gereken soru şu.
Samsun’un kalesini kim koruyacak?
Samsun Basını olarak bu görevi seve seve üstleniriz ama bu görev BASIN’a düşmemelidir.
Bu görev siyasilerin olmalıdır.
Son söz:
Herkes görevini bilecek.