bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Demirtaş'a Göre Suçlu CHP ama ya İYİ Parti
Yazarlar // 10 Mayıs 2024 Cuma 17:22

Ragıp GÖKER

İlkadım Eski Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, kaybettiği seçimin suçlusunu bulmuş.
Demirtaş'a göre, suçlu CHP imiş.
Ki;
Bu satırlarda yazılanları takip edenler, Samsun'da seçimlerin kaybedenleri arasında CHP ve İYİ Parti'yi gösterdiğimizi hatırlayacaklardır.
Samsun'da ''Kaybedenler Kulübü'' adı vererek, Samsun'da seçimin kaybedenleri arasında CHP'nin yanı sıra, İYİ Parti'yi ve hatta, Büyükşehir ve İlkadım gibi büyük bir ilçeyi kazanmış olmasına rağmen AK Parti’yi de kaybedenler kulübünün üyeleri arasında göstermiş ve bütün bu düşüncelerimizi 5-6 günlük yazı dizisi halinde yayınlamıştık.
Eskilerin deyimiyle tefrika etmiştik yani.
Bu bakımdan Necattin Demirtaş'a ''Bana CHP kaybettirdi'' iddiasına katılmak isterdim elbette ancak, resmin bütününe baktığımızda, Demirtaş'ın CHP'ye haksızlık ettiğini söylemek isterim.
Bu durumda Necattin Demirtaş'a sorulacak şu soru hakla geliyor:
5 yıl önce nasıl kazandın?
Demirtaş önce bunun analizini yapmalıdır.
CHP'lilerin kendisinden esirgemedikleri 5o bin dolayındaki analarının ak sütü kadar helal oyları olmasa, İlkadım'da AK Parti'yi yener miydin sanıyorsun?
Necattin Demirtaş'ın İYİ Parti Adayı olarak katıldığı İlkadım seçiminin kaybedilmesinde bir suçlu aranacaksa o suçluyu hep beraber arayalım.
Buyurun o vakit.
Suçlulardan biri bizatihi Demirtaş'ın kendisidir.
Ülkücü olduğunu iddia diyor ki; doğrudur. Demirtaş’ın 40 yıllık bir ülkücü olduğunu biliyorum.
Ve fakat.
Demirtaş, İlkadım'da iki ülkücüden birinin kendisine oy vermediğini biliyor mu?
Kendi iç dünyasında bunun muhasebesini yaptı mı?
Çünkü, iki ülkücüden birinin kendisine tavırlı olma durumu bilmiyor olamaz.
İYİ Parti tarafından aday yapılmayacağının konuşulduğu seçimden önceki bir yıllık süreçte CHP ve AK Parti'nin kapılarını zorladığına dair iddiaların bir sonucu olarak, daha önce kendisine oy veren seçmenlerin tavır değişikliği nedeniyle özellikle CHP'li seçmenleri suçlarken, ''Ben de suçluyum'' dediği oluyor mu acaba, merak ediyorum doğrusu.

CHP SUÇLU YA İYİ PARTİ

Demirtaş, 5 yıl önce Millet İttifakı'nın adayı olarak katıldığı seçimde 50 bin dolayında CHP'lin oyu ile İlkadım Belediye Başkanı seçilmiş olmasını unutmuş olmaz.
İttifak bozuldu biliyorsunuz.
Millet İttifakı'nı bozan parti, CHP'de değildi.
İttifak, İYİ Parti'nin Eski Genel Başkanı Meral Akşener'in ''Yerel seçimlere 81 ilde hür ve müstakil kendi adaylarımızla katılacağız'' çıkışıyla bizatihi İYİ Parti tarafından bozuldu.
''Özü başımıza'' sloganı eşliğinde kendi adaylarıyla girilen yarışta İYİ Parti'nin ülke genelinde aldığı oy ortada.
Yener Cabbar'ın iki gün önceki yazısında dediği gibi Millet, İYİ Parti'yi 'Özü Başına' bıraktı sonuçta.
Suçlu kim?
CHP'mi, İYİ Parti'mi?
Demirtaş, ''Bana CHP kaybettirdi'' derken, neden İYİ Parti'yi suçlamıyor?
Ki;
Akşener'in geçen yıl ittifakı dağıtacağını söylediği sıralarda bu satırlardan, İlkadım seçimlerinin olası sonuçlarına dair öngörümüzü dile getirmiştik.
Demirtaş, CHP'yi suçlarken, İYİ Parti'nin İttifakı dağıtarak, seçim sonuçlarına sebep olduğu durumu görmezden gelme nedeni, hedef şaşırtmaktan başka bir şey değil.
Demirtaş, seçimi kaybetme nedenleri arasında CHP'yi şeytanlaştırıp, İYİ Parti'yi melek gösterme çabası, önümüzdeki ilk seçimde İYİ Parti adaylarından biri olma beklentisi nedeniyleyse, kendisine geçmiş olsun dilerim.
İYİ Parti, o defteri artık kapatacaktır.

İYİ PARTİ BÜYÜKŞEHİR'İ  DE KAYBETTİRDİ

İYİ Parti'nin Millet İttifakını dağıtması, partisine sadece İlkadım'ı kaybettirmedi aslında.
İttifak'ın devam etmesi ve İlkadım'ın yeniden İYİ Parti'ye bırakılması durumunda Millet İttifakı Adayı olarak Necattin Demirtaş, İlkadım'ı çok kolay kazanırdı.
Ki;
31 Mart'ta bile birçok ÇHP’linin Necattin Demirtaş'a oy verdiğini biliyorum.
Buna karşın, Demirtaş, ''Kazanamayacaklarını bile bile CHP aday çıkararak, İlkadım'ı AK Parti Adayı İhsan Kurnaz'a hediye etmiştir'' demiş.
''Demirtaş çok haklı'' demek istedim.
Ve fakat.
Aynı Demirtaş, CHP, Cevat Öncü ile,  Muzaffer Önder'den sonra, Samsun'da Büyükşehir'i kazanabilecek en uygun adayı bulmuşken, İYİ Parti, ''İyi Para harcıyor'' diye, kazanamayacak birini aday yaparak ''Büyükşehir'i AK Parti'ye, İYİ Parti hediye etti'' demiyor.
Tarih bu seçimi yazacak.
Seçim sonuçları üzerinde çok konuşulacaktır ama kimse öyle boş atıp, dolu tutmaya çalışmayacak.
Gerçeği kimse gizleyemez.
Demem o ki;
Güneş balçıkla sıvanmaz.