limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
CHP Öncü Dedi
Yazarlar // 23 Aralık 2023 Cumartesi 00:20

Ragıp GÖKER

CHP, Büyükşehir Belediye Başkan Adayını açıkladı.
CHP'nin adayı, Cevat Öncü oldu.
Şimdi gözler, Öncü'nün rakibi belirleyecek AK Parti ve İYİ Parti'ye çevrildi.
İYİ Parti'de Büyükşehir için çok seçenek yok.
Çünkü Büyükşehir için İYİ Parti'ye sadece iki başvuru yapılmıştı.
Başvuruda bulunanlardan biri, 14 Mayıs'ta İYİ Parti'nin listesinden Milletvekili adayı olarak gösterilen İmren Nilay Tüfekçi iken, bir diğeri de, bir dönem Samsun Valiliği Kalkınma Ofisini yönetmiş, Samsun 'Bütünşehir' yapılınca da Büyükşehir Belediyesinde görevlendirilmiş Eyüp Elmas olmuştu.
İYİ Parti'de ortalık şu sıralar toz duman.
Meral Akşener'in, yerel seçimlere 81 ilde kendi adaylarıyla katılacaklarını açıklamasından sonra, bu karara parti içersinden bile çok sayıda tepki gelirken, kararla birlikte Millet İttifakı da dağılmış oluyordu.
Buna karşın CHP açısından henüz her şey bitmemiş gibi davranılıyor.
CHP'liler hala en azından tabanda bir işbirliğinin oluşturulabileceğine inanıyorlar.
Bu cümleden olarak, İYİ Parti seçimlere iddialı adaylarla mı girecek, yoksa o sözün yerine getirilebilmesi açısından aday gösterilmiş olsa bile tabanını serbest mi bırakacak bu henüz bilinmiyor.
Bu durumun nereye varacağını, İYİ Parti'nin adayı açıklanınca öğrenmiş olacağız.
CHP'nin, Cevat Öncü'yü açıklamasından sonra şimdi gözler İYİ Parti'den daha çok, AK Parti'nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak kimi açıklayacağı merak ediliyor.
Ki;
AK Parti'de 8 aday adayı, Büyükşehir için başvuruda bulunmuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in yeniden aday olmak istediği biliniyorken, Samsun Eski Valisi Osman Kaymak'ın yanı sıra, bir dönem Emniyet Gene Müdürü olarak görev yapmış Celal Uzunkaya da başvuruda bulunmuştu.
AK parti'de ayrıca, Necati Alkan, Murat İkiz, Adem Bektaş, Erdoğan Tok, Hüseyin Dündar, Coşkun Öncel de başvuru yapmışlardı.
AK Parti, belediye başkan adaylarını da temayül yöntemiyle belirliyor..
AK Parti, temayülün yanı sıra, çok sayıda anket de yaptırıyor, anketlerde başvuruda bulunmayan isimlerinde çıkmış olması biraz kafaları karıştırmış gibi görünüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni yılın ilk günlerinde kamuoyuna duyurulması beklenen aday listesinde, başvuru yapmış olanların dışında bir ismin açıklanmasına şaşırmayacağımı belirtirken, Cevat Öncü'nün rakibin kim olacağını ben de merakla bekliyorum.
AK Parti'nin Samsun'da önemli bir oy potansiyeli var.
Daha doğrusu, Samsun'da AK parti'den daha çok bir 'Erdoğan sevgisinden' söz etmek mümkün.
Ve fakat.
Yaşanmakta olan ekonomik durum nedeniyle oy kaybının olacağı varsayımından hareketle, AK Parti'nin, 31 Mart seçimlerine ''Ceketimizi de koysak kazanırız'' gibi bir anlayışla hareket etmeyeceğini ve bu defa işi daha sıkı tutacağını düşünüyorum.
Adaylar belirlenmeye başlamışken, ülkemiz de iyiden iyiye seçim havasına girmeye başladı.
Şu an için bir belirsizlikten söz edilse de, yeni yılın ilk günlerinde bütün adaylar belirlenmiş olacak ve asıl yarış o zaman başlayacak.
Süreçte neler yaşanacak, bekleyip göreceğiz.