bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler evden eve nakliyat cappadocia green tour
Büyük balık, küçük balığı yutarmış
Yazarlar // 25 Mart 2013 Pazartesi 07:14

Ragıp GÖKER

Yaklaşık 30 yıl oluyor.

Yıldız sokak sokakgezer, Milli  Piyango bileti satardı.

25, 30 yıl öncesinden bir çoğumuzun tanıdığı ve çok kişi tarafından sevilen birisiydi Yıldız.

Bizim camiadan  bir çok arkadaşın da tanıdığıydı. Bizim arkadaşlar Yıldız' ın yaz, kış sokaklarda bilet satmasına gönülleri razı olmuyor, yerleşik bir yeri olsun istiyorlardı.

Bu nedenle zamanın Belediye Başkanı Muzaffer Önder' e başvurdu arkadaşlar. Yıldız' a Belediye tarafından dağıtılan köşebaşı  büfelerinden birinin verilmesini talep ettiler.

Kırmadı bizim arkadaşları Muzaffer Abi.

Site Camiinin Osmaniye Caddesine bakan köşesinde bir büfe verilmişti Yıldız' a. Yıldız' la birlikte bir çok sokak satıcısına daha büfe verilmiş, her biri iş sahibi olmuştu böylece.

Yıldız, büfeden kazandıklarıyla anasına ve babasına baktı. Geçen aylardan birinde yanında bir genç kız görmüştüm. Abisi Yılmaz' ın kızıymış. Yılmaz'ın da düzenli bir işi yoktu. O genç kızı da Yıldız' ın okuttuğunu öğrendim.

Üniversitede okuyordu genç kız.

Dün Yıldız' ı Talimhane Caddesi üzerinde bir dükkanda gördüm. Yıllar sonra başka bir mekanda görünce şaşırdım doğrusu.

Yıldız' ı büfesinden çıkarmışlar.

Anlaşılan o ki, Bulvar AMY' ye kurban edilmiş Yıldız ve büfesi.

Bulvar AMV' nin çevresindeki bütün büfeleri kaldırıyorlar.

Büyük balığın küçük balığı her ortamda yediğini bilirdik.

Bu hadiseyi duyunca, Rahmetli Muzaffer Abi ile aramızda geçen bir diyaloğu anımsadım. Paylaşmak iseterim sizinle. Bu anımı paylaştıtım diye Yusuf Ziya Yılmaz sever Fahrettin Ulusoy' u ve diğer bazı tuzu kuruları da üzmüş olacağız ama varsın olsun.

Zurnada peşrev aranmaz nede olsa.

Bir gün makamında sohpet ediyorduk Rahmetli ile. Bana Koç Holding tarafından hazırlanmış bazı bilgisayar çizimlerini gösterdi. Koç gurubu Batı Parkta yapacağı uygulamayla aralarında 18 katlı bir otelinde yer aldığı rekreasyon alanı oluşturmak istemiş.  Gurup yapacağı bütün çalışmaları da Büyükşehir Belediyesine terk edeceğini bildirmiş. Muzaffer Abi, Koç Gurubunun bütün bunları yapmak için ise tek bir ön koşulu olduğunu söyemişti.

İçerisinde bir hipermarketin de yer aldığı alış veriş merkezi kurmak istiyordu Koç Holding. Buna izin verilmesini istiyordu.

İyi bir teklif olduğunu ve bunukabuletmesi gerektiğini söyemiştim de; hayatımın dersini almıştım.

Samsunlu esnafların bu gibi işyerlerindeki ticarethanelerle henüz rekabet edebilir bir düzeyde olmadığını, bu nedenle Koç Holding' in bu teklifini geri çevireceğini söyemişti Rahmetli.

Öyle de yaptı.

Bulvar AVM' nin çivarındaki  büfeler boşaltılıyor şimdi. Bir çok esnaf işssiz kalacakmış.

Kimin umurunda.