limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Bayram İkramiyesi Hangi Yaraya Merhem
Yazarlar // 15 Nisan 2023 Cumartesi 10:51

Ragıp GÖKER

Emekliler, 2 bin liraya yükseltilen bayram ikramiyelerini bugün itibariyle almaya başladılar.
CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bayram ikramiyesini 8 bin 500 liraya yükseltileceğini vaat etti.
Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olması durumunda, Ramazan ayında alınan 2 bin liranın üzerine, 6 bin 500 lira eklenerek, emeklilerin hesaplarına 15 bin liranın yatırılacağını da söylüyor.
Emekliler, Kılıçdaroğlu seçilirse kurban bayramında da 8 bin 500 lira daha ikramiye alacakmış.
Ki;
Emeklilere bir maaş tutarında bayram ikramiyesi verileceğini beş yıl önceki seçim döneminde yine Kemal Kılıçdaroğlu dillendirmişti
''Kaynağın var mı?'' diye sorulmuştu kendisine hatırlarsanız.
2018 yılı Ramazan bayramı arifesinde dolar 4.69 TL. imiş.
Asgari ücret de 2018 yılında bin 603 liraymış.
Asgari ücret şu an için 8 bin 506 lira.
Dolar kuru ise yazının hazırlandığı saatlerde Kapalıçarşı'da 19.80 liradan işlem görüyordu.
Hani ''Kuru soğan 30 lira oldu'' diye konuşuluyor ya.
Kuru soğan emeklilerin ilk ikramiyeyi aldığı 2018 yılı Ramazan ayında 1.5 liradan satılıyormuş ama bir ay sonra yani 2018 Temmuz’unda 3,5 liraya 2019 yılı Ocak ayında ise bir yıl öncesine göre yüzde 231 oranında artarak 4.69 liraya yükselmiş.
Enflasyon durmuyor.
Pahalılık artıyor, dolayısıyla hayat şartları dar ve sabit gelirlileri çok zorluyor.
En çok da emekliler enflasyon altında eziliyorlar.
Dolar 20 lira sınırına yaklaşmış.
Ve fakat.
Dolar artmasın diye çıkarılan Kur Korumalı Mevduat Hesaplarının sahiplerine 200 milyar lira ödediğimizi iddia ediliyor.
İddia doğruysa kaynaklarımızın önemli bir bölümünü doların artmaması için harcamışız ama dolar yine de artmış.
Adettendir, dolar üzerinden geçim standartlarına dair değerlendirme yapanlara ''Dolarla mı maaş alıyorsun?''  diye soruluyor biliyorsunuz.
Çalışanlar da emeklilerde maaşlarını dolar olarak almıyorlar elbette.
Ve fakat.
Dolar her bir kuruş arttığına ülkemin ihracat geliri artıyor elbette ama o her kuruş artış, ülkemde iğneden ipliğe her şeyin fiyatını da arttırıyor.
Otomobil almaya kalk mesela.
Dolar istemiyorlar elbette ama 2018 yılında 130 bin liradan satılan bir otomobilin fiyatı dolardaki artış gerekçe gösterilerek, şu sıralar bir milyon 140 bin liraya satılıyor.
KKM ile doları biraz tutmuşuz ve artış oranı 4.4 kat falan olmuş ama otomobil fiyatlarındaki artış oranı 8.77 kata ulaşmış.
Asgari ücret ise bin 608 liradan 5.3 kat dolayında artarak, günümüzde 8 bin 506 liraya yükselmiş.
Emekli maaşları maalesef o oranda artmamış.
2018 yılı Haziran ayında 2 bin 33 lira olan bir emeklinin maaşı 4 katın biraz altında artarak günümüzde 8 bin 44 liraya ulaşmış.
20 yıl önce bu orandaki bir emekli maaşı, 20 yıl önceki asgari ücretin 2.1 katı dolayındaymış ama o günden bu yana sürekli eriyerek, günümüzdeki asgari ücretin bile altında kalmış.
2 bin liraya yükselen bayram ikramiyeleri, fidana can suyu özelliğinde olacaktır elbette ama geçim sıkıntısı içindeki emeklilerin hangi yarasına merhem olacak, varın ona da siz karar verin.