limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
10 Kasım ve Atatürk
Yazarlar // 10 Kasım 2022 Perşembe 19:10

Ragıp GÖKER

Bugün 10 Kasım 2022

Bugün 10 binler yine Anıtkabire akacak.

On binler saygı ve minnet duygularıyla Atası'nı anarken 'Fesligiller'den bazıları da hakarete devam edecek.

Ömrünün büyük bölümünü ''Bayrak inmesin / ezan dinmesin'' diye cephelerde geçirmiş o büyük kahramana hakarete devam edenlerden bazıları da ''Bayrak inmesin /ezan dinmesin'' diye nutuklar atacak.

Ne yaman çelişki.

Oysa Levent Özeren adlı gazetecinin üç yıl önceki twitter mesajında yazdığı gibi Atatürk, sadece bir isim değildir.

''Hayatta en hakiki mürşit (Yol gösterici- klavuz) ilimdir'' dediği için Atatürk, ilimdir, bilimdir.

Aydınlanmadır.

Çağdaşlıktır.

Halkçılıktır.

Cumhuriyetçiliktir.

O Cumhriyet ki;

Eşitliktir.

Seçme ve seçilme hakkıdır.

Kendi kaderini tayindir yani.

Prof.. Celal Şengör anlatıyordu bir Tv programında.

Bir İskoç kadın, Şengör'ün Türk olduğunu öğrendiğinde ''Biliyor musunuz ben gençken Mustafa Kemal'e aşıktım'' deyince, Şengör ''Neden seviyorsun ki Mustafa Kemal'li, O sizi Çanakkale'de kovmuştu'' diye tepki vermiş.

Bunun üzerine İskoç kadın ''Öyle düşünme Mustafa Kemal bir halka özgürlük verdi, medeniyeti getirdi, kadınları adam yerine koydu'' diye cevap vermiş Celal Hoca'nın bu tepkisine.

Taa 807 yıl önce yani 1215’te, insanlık tarihinin ilk anayasası olarak bilinen Magna Carta belgesini yayınlamış İngiltere de bile kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmemişken Atatürk, 1934 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanımış bir liderdi.

Cumhuriyet Atatürk devrimlerinin en büyüğü ve en anlamlısıydı.

Ki;

Cumhuriyet fazilettir.

Cumhuriyet aydınlanmadır.

Eşitliktir.

Cumhuriyetimizin o eşitlik ilkesi ki, insanlığın demokrasinin beşiği olarak bildiği İngiltere’de milli takımına siyahi oyuncu almayı ancak 1979 yılında kabul edebilmişken,  İslamköy'den çıkan 'Çoban Sülü' lakaplı Süleyman Demirel'i 7 kere başbakan, en sonunda da Cumhurbaşkanı yapmıştır.

Kayserili torna ustasının Oğlu Abdullah Gül’ün de, Rize'nin Güneysu İlçesinden İstanbul’un Kasımpaşa'sına göç etmiş Ahmet Kaptan'ın oğlu Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasını sağlayan da, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ulus Devlet’ ilkesine dayalı olarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz her şeyimizi yani.

84 yıl önce bir 10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe yitirdik Ata'mızı.

Ruhu Şad, mekanı cennet olsun.