limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Gençler öğretmen olmak istemiyor
EĞİTİM // 11 Aralık 2022 Pazar 09:38 // Güncelleme: 11 Aralık 2022 Pazar 09:38
Gençler öğretmen olmak istemiyor
CHP Samsun İl Örgütü, "Türkiye'yi Mutlu Edecek Eğitim Sistemi" konulu panel düzenledi. Panele CHP Ankara Milletvekili ve eski Eğitim Sen genel başkanlarından Yıldırım Kaya ve Prof.Dr. Ahmet Yıldız katıldı.

 

Prof.Dr. Yıldız, "Eğitimde çok yoğun ve yakıcı sorunlar yaşanırken aslında sistemsel sorunlara çok fazla değinilmiyor, genellikle güncel tekil sorunlara ağırlık veriliyor. Eğitimin sorunlarının gerçek çözümü için fotoğrafın tamamına bakmakta fayda var. Eğitimin sorunları tabii ki çözülebilir ancak bunun için bunları çözmek isteyen kararlı bir siyasi irade gerekir" dedi.

 

ÖĞRETMENLİK TERCİH EDİLMİYOR
Yıldız; şöyle konuştu; "Ülkemizde eğitim alanında kırsalla şehir arasında büyük bir uçurum bulunmakta, olanaklar ve başarı açısından eşitsizlikler gittikçe artmaktadır. Ülkemizde akademik başarısı düşük olan gençler öğretmenlik mesleği tercih ediyor, başarılı gençlerimiz ise öğretmenlik istemiyor. Bu da ülkemizde öğretmenlik mesleğinin içine düşürüldüğü kötü durumu ifade ediyor."

 

CEMAAT VE TARİKAT VURGUSU
Eğitim Sen Şube Başkanı Ersin Gür ise eğitimde yaşanan sorunlara değinerek, eğitime ayrılan kaynakların iktidarı besleyen odaklara gittiğini savundu. Gür, "Eğitim, AK Parti eli ile beslenen cemaatler ve tarikatlarla yürütülmek isteniyor ve bunlarla protokoller yapılıyor. Bugün çocuklarımız ve gençlerimiz, cemaatlerin ve tarikatların tehlikesi altında" ifadelerini kullandı. Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken de, Samsun'da deprem güçlendirme çalışması adı altında birçok okulda mağduriyetler yaşandığını belirterek, "Bu sorun yaklaşık bir buçuk yıl daha sürecek" dedi.

 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ise, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Prof. Dr. Ahmet Yıldız, eğitim sendikaları başkanları ve yöneticilerine, dernek ve oda başkanlarına, öğretmenlere teşekkür etti.