Yabancıya ev satışı ihracat sayılacak
EKONOMİ // 24 Ağustos 2018 Cuma 20:05

Yabancıya ev satışları ihracat olarak sayılacak. Konut satışlarının ihracat sayılması ile birlikte KDV iadesi ve harç istisnası da sağlanacak

Yabancıya ev satışı ihracat sayılacak

Yabancıların Türkiye'ye ilgisi her geçen gün artıyor. Hem turist olarak gelişlerindeki rakamlarda, hem konut ve işyeri alımlarındaki rekor seviyedeki artışlarda bu durum görülüyor.

Bu kapsamda 2017 yılının ocak-temmuz döneminde yabancılar tarafından 11 bin 321 olan toplam konut ve işyeri alımı, yüzde 30'luk artışla bu yılın aynı dönemlerinde 14 bin 674 adede çıktı.


MÜTEAAHİTLER KDV İADESİ ALACAK

Peki bu düzenlemenin avantajları ne olacak.? Yenişafak'ın haberine göre düzenleme hayata geçtiğinde ihracatçı şirketlerin bankalar üzerinden Merkez Bankası'nın ihracatçılara kullandırdığı reeskont kredilerinden inşaat sektörünün de yararlanması gündeme gelecek. Ayrıca yabancıya yapılan satışların ihracat sayılması kapsamında KDV iadesi imkanı da sağlanacak.


HAYALİ İHRACATI PATLATACAK MI?

Yapılacak düzenlemenin, geçmişte hazineyi çok büyük zarara uğratan 'hayali ihracat' benzeri uygulamaları canlandırmasından korkuluyor.