Nakliyecinin yükü ağırlaştı
EKONOMİ // 14 Ocak 2021 Perşembe 17:37
Nakliyecinin yükü ağırlaştı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, kamyoncu ve nakliyeci esnafının sorunlarını gündeme taşıdı. Yaşar, "Sektörde çalışan yüz binlerce şoför, kazandıkları para ile evine ekmek götürmektedir. Kamyoncu ve nakliyeci esnafı, araçlarını taksitle veya borç karşılığı almakta. Esnaf işsiz kaldığında bu ödemeleri aksamakta ve aynı zamanda da evine ekmek götürmeleri zorlaşmaktadır" dedi.


Esnafın pahalı akaryakıtın yanı sıra kullandıkları araçlar için karayollarından "K-1 ve K-2 Belgesi" almak zorunda belirten İYİ Partili Yaşar, şöyle konuştu; "2019 yılında 10 bin TL olan belge fiyatı 2020 yılında 15 bin TL'ye yükselmiştir. Bu belge olmadan trafiğe çıkma, yük ve yolcu taşınmıyor. Eksik belge ile trafik kontrolünde yakalanan esnafa 2 bin 300 TL, kantar geçiş noktasında yakalananlara da 7 bin TL civarında ceza kesilmektedir. 180 gün içinde muayene yaptıramayan esnafın belgesi iptal edilmektedir. Yeniden çıkarmak için yeni masraf yapmak zorundalar. Belge için ne kredi kartı ne de taksit imkanı getirilmemiştir. Bu belgeler peşin paralar karşılığında esnafa verilmektedir."


Bedri Yaşar, "Nakliyeci esnafı, bir dönem taksici esnafına yönelik uygulanan ÖTV muafiyetinden de yararlandırılmamıştır. Kademeli olarak 25, 20 ve 10 yılını dolduran nakliyeci esnafı araçlarını yenilemek için ÖTV muafiyeti beklemektedir. Nakliye sektörü için kullanılan yüzde 18'lik KDV oranları da çok yüksektir. Bu yüksek KDV oranları daha aşağılara çekilerek, esnafın pahalı akaryakıttan kurtulması sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.