Digital dönüşüm ve ekonomi
EKONOMİ // 10 Aralık 2019 Salı 19:02
Digital dönüşüm ve ekonomi

Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof.Dr. Hasan Kazdağlı, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ekonomi Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta, “Dijital Dönüşüm ve Ekonomik Etkileri” konulu bir sunum gerçekleştirdi.


OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonunda düzenlenen konferansta dijital dönüşümün ekonomiye etkilerinden ve Türkiye ayağından bahsedildi. Dijital dönüşüm kavramının dünya ve ekonomi literatürüne girişinin çok yeni olduğunu ifade eden Dr. Hasan Kazdağlı “Dijital dönüşüm mühendislerin çalışma alanı olarak düşünülse de aslında toplumun her kesimini, her yönünü ilgilendiren bir konu haline geldi. Dolayısıyla ekonomistlerin bu konudan uzak kalması düşünülemez” dedi."Karmaşık ve kapsamı geniş bir süreçte ilerliyoruz”


Uzmanların dijital dönüşümün faydalı ya da zararlı olduğu ile ilgili farklı görüşler dile getirdiğini belirten Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, insanlık tarihinde yaşanan büyük dönüşümler hakkında da bilgiler verdi. Kazdağlı, ilk büyük dönüşümün birinci endüstri devrimi olduğunu belirterek, “Bu devrimden sonra hem sosyal gelişme ve nüfus artıyor hem de ekonomi hızlanıyor. Bu hızlanmayı sağlayan da her alanda ve sektörde kullanılan çok amaçlı teknolojik değişim. Sanayi devriminden sonra ikinci bir teknolojik atılım da elektriğin bulunmasıyla birlikte başlayan kitlesel üretim. 1960'lı yıllarda ise otomasyon kavramı ortaya çıktı. Yani bazı işleri, insanların yerine makineler yapmaya başladı. Şimdi internetle birlikte yeni bir değişim dönemine girdik. Bu da dijital dönüşüm. Bu dönüşüm; hayatımızı, çalışma şeklimizi, birbirimizle ilişkimizi hatta kim olduğumuzu bile etkilemeye başladı. İçimizde akıllı telefonu olmayan ve telefona bağımlı olmayan yoktur. Karmaşık ve kapsamı geniş bir süreçte ilerliyoruz” şeklinde konuştu."Akıllı sensör uygulaması ciddi değişime neden oldu”


Dijital dönüşüm çağında fiziksel gücün önemini yitirdiğini bilişsel gücün, yetenekler ve yapay zekanın önem kazandığını vurgulayan Prof. Dr. Kazdağlı, “Her değişim dönemi ortaya çıkan teknoloji, ekonomide karakteristik değişiklilere sebep oluyor. Bu dönemde de sanal ekonominin ortaya çıktığını görüyoruz. Sadece insanlar değil makineler birbirine bağlandı. 2010'dan sonra akıllı sensör adı verilen uygulamanın dijital ortama eklenmesi, hayatı derinden etkileyen ciddi bir değişime neden oldu. Akıllı sensörler, verileri yakalayıp kaydederek başka makine ve ortamlara naklediyor. Bu durum çok fazla veri akışını sağladı” ifadelerini kullandı."Sanayi ve toplum yeniden yapılanıyor”


Geleneksel iş modellerinin değiştiğini belirten Kazdağlı, “Sanayi ve toplum yeniden yapılanıyor. Kitlesel üretim yanında bireysel üretim de yapılmaya başlandı. Bu da kitlesel üretim maliyetinde yapılıyor. Kişiye özel elbise dikilmesi gibi kişiye özel otomobil üretimi buna örnek. Konuların artıları; küresel gelir seviyesinin artması, yaşam kalitesini iyileşmesi, etkin kullanım alanı iken eksileri de; eşitsizlik yaratması, robotların insan gücünün yerini almasıyla işsizliğin artması, aşırı ideolojinin yayılma imkanı bulması, insan ilişkilerinin zayıflaması olarak sıralanabilir” diye konuştu.