limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Siyaset Nedeniyle Gözümüzden Kaçanlar
Yazarlar // 21 Aralık 2023 Perşembe 00:07

Ragıp GÖKER

H.HALK'ın dünkü sayısının birinci sayfasında siyaset ve spor haberleri arasında ''Bu liseden mezun olanlara iş hazır'' manşetiyle verilen haber, kaç kişinin dikkatini çekti bilmiyorum.
Ve fakat.
''AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kim olacak?'' diye verilen haberler elbette çok önemli.
Çünkü İstanbul'dan döndüğüm önceki gün çıkığım Samsun’un cadde ve sokaklarında kimi görsem, AK Parti'nin adayının kim olacağına dair bir bilgimiz olup olmadığını soruyordu.
Tamam, gazeteciyiz ve kimi konularda önceden haberimiz oluyor ama bu konu farklı.
Çünkü aday belirleme işlemi ön seçimle falan yapılıyor olsa, bu konuda söyleyeceklerimiz elbette.
En azından bu konuda bir öngörüde bulanabilirdik ama adayları liderler belirliyor ve bize de oy pusulasında bize dayatılan adayın altına mühür basmak kalıyor
Bu arada, insanların neden sadece AK Parti'nin kimi aday göstereceğini merak ediyorlar.
AK Parti'nin, Samsunluların Erdoğan sevgisi nedeniyle Samsun'da seçim kazanmaya en yakın parti olarak görülmesi normaldir elbette ama bana ''Bizi Mustafa Demir'den hangi AK Partili kurtaracak?'' diye sormaları da bir o kadar ilginçti.
Ki;
Bu türden soruları yöneltenlerin çoğu da AK Parti seçmeni değildi.
Samsun'da özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Parti'nin kazanacağına dair peşin bir kabul olması, muhalif seçmenler açısından ne kadar doğru, onu da sorgulamak lazım ya neyse.
Yerel seçimlerde sonuca kimin aday olduğu doğrudan etki etmesi biliniyorken, Samsun seçiminin AK Parti için çantada keklik olmadığı da aşikâr.
Mustafa Demir, 5 yıl önce direkten dönmüştü hatırlarsanız.
Seçim üç adayla değil de, iki aday arasında olsaydı, bugünlerde bana ''Bizi Mustafa Demir'den kurtaracak AK partili kim olacak?'' diye bir soru yöneltilmezdi sanırım.
Beş yıl önce AK Parti'nin İstanbul ve Ankara'da seçimi kaybedeceği söylenseydi, 10 kişiden 9'u buna inanmazdı ama seçimi AK Parti değil ama sonuçta seçimi, CHP kazanmıştı.
Bu nedenle 31 Mart'ta yapılacak seçimlerin sonucu üzerinden şimdiden peşin hükümde bulunmak yanlıştır.
En azından AK Parti adayı dışında kimsenin kazanamayacağını söylemek için çok erkendir.
Adaylar belirlenene kadar seçimlere dair yazmayacağımı söylemiştim ama konjonktür, verdiğim o söze rağmen beni de siyaset ortamına çekiyor ister istemez.
Neyse biz dönelim konumuza.
''Bu liseden mezun olanın işi hazır'' başlıklı habere yani.
Haber, Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Samsun'un üretiminde tekel olduğu tıbbi cihaz sanayiine ara eleman yetiştiriyor.
Ki;
Her sanayi kolunda ara elemana ihtiyaç duyuluyor.
Tıbbi cihaz üretimi de, emek yoğun iş kolunda biri olduğu için ara elemana en çok ihtiyaç duyulan sektörlerin başında gelir.
Tıbbi cihaz üretimi, ülkemiz için çok önemli bir iş koludur.
Sektörün ülkemizdeki tek üretim merkezi olması bakımından Samsun için de bulunmaz nimetlerden biridir.
Göç veren şehirlerden biri olmasına rağmen Samsun'da da nüfus hızla artıyor.
Sektör özellikle gençleri istihdamı için de büyük önem taşıyor.
Çünkü sanayileşmeye başlayan Anadolu'daki ilk şehirlerden biri olmasına rağmen, sanayinin gelişmediği şehirlerden biri olarak bilinir Samsun.
Bu da Samsun'da gençlerin iş imkanlarını daraltıyor.
Evden gazeteye gelirken ''Çiftlik caddesi'' olarak bilinen İstiklal caddesi ile Gazi caddesi güzergahını izlerim.
Gerçi diğer caddeleri de öyle ama bu iki caddemizdeki işyerleri arasında, ekmek, pasta ve tatlı dışında Samsun'da üretilmiş ürün satan tek bir iş yerine rastlamıyorum.
Bir de çok sayıda cep telefonu ve bun dair aksesuar satan iş yerleri var ki, bu da fena halde canımı sıkıyor.
Geleceğimize dair endişelerim artıyor yani.
Caddelerimizdeki iş yerlerinde cerrahi aletlerin satılmasını beklemiyorum elbette ama en azından sektöre dair iş yerlerinin en yaygın olduğu mobilya sektöründen bir-iki Samsun markasını görmek isterim.
''Umut, fakirin ekmeği'' denildiği gibi bir gün o da olur İnşallah, başka ne diyeyim.
.