bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Samsun'un Son Seçimi
Yazarlar // 31 Ocak 2024 Çarşamba 09:50

Ragıp GÖKER

İki ay sonra seçim yapacağız ve biri Büyükşehir olmak üzere 17 ilçemizde şehrimizi yönetecek belediye başkanlarını seçeceğiz.
Yazının hazırlandığı sıralarda AK Parti'nin ilçe adayları henüz belli değildi ama o da akşam sabah onlar da belli olacaktır.
Ve fakat.
Samsun'da seçime dair en çok merak edilen konu Atakum ve İlkadım'la birlikte iki ilçede kimler yarışacak ve Büyükşehir seçiminin nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor aslında.
Gazetenin haberinde, AK Parti Samsun Samsun'un İl Başkanı Mehmet Köse'nin dün itibariyle ilçe adaylarıyla ilgili listeyi aldığı yazılıydı ama bir taraftan da Ankara merkezli bir araştırma kuruluşunca, ''İlkadım'da AK Parti'nin adayı kim olsun ve Hakan Ay, İhsan Kurnaz ve Mücahit Erdin'den hangisine oy veririsiniz '' diye soruluyordu.
AK Parti'nin İlkadım Belediye Başkan adayının belli olduğu ve akşam sabah açıklanacağına dair iddialar ortadayken, dün Samsun halkına ''AK parti'nin adayının üç isimden hangisi aday olursa oy verirsiniz?'' diye soruluyor olması kafaları karıştırmaya dönük bir yöntem midir, yoksa anketçi çalışmayı yapmak için geç mi kalmış bilmiyorum.
Ve fakat.
Birçok Samsunlu gibi benim de, partilerin ilçe başkan adaylarının kim olacağına dair çok fazla merakım yok.
Kendilerinden bu şehre çok fazla bir şey katacaklarına dair beklentim de yok açıkçası.
Asıl soru şudur bence:
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak?
İlçe belediyeleri çöpümüzü alsın, park ve bahçelerimizi teniz tutsun, bir de sokaklarımızı süpürsünler, bana bu yetecektir.
Ama Büyükşehir öyle değil.
Suyu bana Büyükşehir satıyor çünkü.
Kaç paraya satacak.
Zira Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de en pahalı içme suyunu kullanan yurttaşlardan olduk.
Üstelik. su Rabbimden geliyor.
Zahmetsiz ve masrafsız şekilde yani.
Hem de, ''İçme suyuna bu şekilde zam yapamazsı'' şeklindeki mahkeme kararına rağmen.
Samsun'da su fiyatları TÜİK'in, açıkladığı TÜFE oranına göre otomatik olarak zamlanıyordu biliyorsunuz.
Partisi tarafından aday yapılmayan Samsun Büyükşehir Belediyesinin AK Parti'li Başkanı Mustafa Demir, aday olamayacağını anladığı günlerde su fiyatlarında indirim yapılacağını açıkladı ama bu bile onu kurtaramadı.
Ve fakat.
Demir'in su tarifesindeki indirim kararı, CHP''nin Büyükşehir Adayı Cevat Öncü'nün işine yaramış gibi görünüyor.
Ki;
Öncü, henüz aday adayı iken bile seçildiği taktirde su fiyatlarında indirim yapacağını söylüyordu.
Demir'in indirim kararı Öncü'ye, ''Bakın ben henüz seçilmeden bile su fiyatlarının indirilmesini sağladım. Seçildiğimde Samsun'a neleri kazandıracağımı bir düşünün'' şeklinde propaganda yapma şansını doğurdu aslında.
Su fiyatlarındaki indirim, daha çok emekli vatandaşların yaşadığı şehir olan Samsun halkı için iyi bir fırsat oldsu aslında ama Samsun'un çözülmesi gereken çok önemli sorunları var.
Samsun’da yeşili ve çevreyi en çok kim koruyacak.
Yer yüzünde bir elin parmakları kadar sayıda, ülkemizde ise Samsun’la birlikte iki yerde bulunan mikroklime iklim özellikli Kürtün vadisi gibi endemik tarım alanlarını ranta kurban edecek bir zihniyete mi oy verecek Samsun halkı yoksa bu türden alanların korunmasına önem veren birini mi seçecek.
Bu çok önemli.
Samsun ekonomisi uzun yıllardır S.O.S veriyor.
Ki;
Uzun yıllar boyunca Türkiye'nin 7. büyük şehri olarak biliniyordu Samsun.
Günümüzde ise ekonomisi çekme noktasına geldi.
Ki;
Yusuf Ziya Yılmaz, 25 yıl önce Samsun'un efsaneleşmiş Büyükşehir Belediye Başkan'ı Muzaffer Önder'den seçimi alırken, seçim programını dayandırdığı en önemli argümanı ''Samsun'a katalizör olacağım, şehre yatırım çekeceğim ve çocuklarınıza iş ve aş olanağı sağlayacağım'' şeklindeki propagandasına dayandırıyordu.
Olmadı.
Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'a sahil yolunu kazandırdı ve üç seçim dönemi boyunca bunve bunun gibi şehre kazandırdığı kent mobilyalarının ekmeğini yedi sadece.
Alt yapı unutuldu.
Samsun'u her yıl sel aldı.
Aralarında bir kapıcı dairesinde babacığı ile birlikte boğulan Bedirhan'ın yanı sıra, 15 canı selde kaybetti bu şehir.
Deprem kuşağında bir şehirlerden birdir Samsun biliyorsunuz ama buna hazır mı derseniz.
Bu soruya ''Hazır'' diye cevap vermez kimse.
Demem o ki, başta genç işsizliğine çare bulmak, altyapı yetersizliğini çözmek gibi onlarca sorunu var bu şehrin.
Kim seçilir bilemem.
Ve fakat.
Samsun'da gençlere yeni iş alanları açılmasını sağlayacak ayrıca, şehri bir şantiye alanına çevirmeyi göze alacak birine mi, yoksa yine park ve bahçeler yaparak gözünü boyayacak birine mi oy verilecek
Yani kısaca.
Bu şehir yeniden büyümeyi mi seçecek, yoksa oylarımızla bir 5 yıl daha heba mı edilecek.
Bekleyip göreceğiz.