limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Samsun'a Hızlı Tren Yakışır
Yazarlar // 3 Eylül 2014 Çarşamba 00:00

Ragıp GÖKER

Sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinde kurulan Samsun Platformu tarafından başlatılan ‘’Samsun’a YHT hattı kurulsun’’ şeklindeki bir talebin bir proje olarak başbakan düzeyinde dillendirilmiş olması çok önemli bir gelişmedir.
Sanrım iki yıl önceydi Samsun Platformu üzerinden başlatılan bu kampanyanın önemsenmesi gerektiğini yazmıştım.
Samsun’un da yüksek hızlı tren’e kavuşmansın bir hak olduğunu ama bunun için bıkmadan usanmadan bir mücadele verilmesinin gereğine işaret ederek, o yazımı ‘’Haydi Samsun yap şu işi’’ diye bitirmiştim.
Önceki gün Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun basına yaptığı açıklama ile konu yeniden gündeme geldi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 62. Hükümetin programını TBMM’de okurken Samsun – Sivas Demiryolu hattında Amasya ile Kırıkkale arasında yapılacak bir bağlantı ve hattın iyileştirilmesi ile Samsun- Ankara arasında Yüksek Hızlı Tren hattı yapımı için projenin hükümet programına alındığını söylemiş.
Başbakan’ın bunu söylemesi Samsun’da sivil inisiyatifin önemini bir kere daha hatırlattı bize.
Projede bu aşamaya gelinmiş olması büyük bir başarının sonucudur.
Projenin hükümet programına alınmış olması nedeniyle Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki 62. hükümete müteşekkiriz elbette. Ama bu durum projenin Samsun halkı tarafından çok istendiğini ve sürekle gündemde tutulduğunu da unutmamak gerekir.
‘’İnanmak başarmanın yarısıdır’’
Bu düsturu unutmamak gerekir.
Samsunlu uzun bir aradan sonra ilk defa iyi bir şeye imza atmıştır.
Embiya Sancak ve Burhan Taneri tarafından sürekli gündemde tutulan YHT projesi ilk defa gerçekleşmeye yakın bir duruma gelmiştir.
Gerek Embiya Embiya Sancak ve gerekse Burhan Taneri, sosyal paylaşım sitesindeki birlikteliklerini ayırmış olsalar bile bu fikrin ısrarlı takipçileri olmuşlardır.
Bu projeyi bugün biz de takip ediyorsak bu iki dostun sayesindedir. Bir anlamda bizi de mecbur kıldırlar.
Hatırlayın, Samsun’un siyasetçileri iki yıl önce YHT konusunda Samsun’a söz vermişlerdi ama projenin gerçekleşme durumu 2023, hatta 2035 sonrasına kalmıştı.
Ben bazı bürokratların Başbakan’ın bu açıklamasına rağmen projeyi geciktirmek için girişimleri olmasından korkarım.
Burhan Taneri ve Embiya Sancak, yine projenin yılmaz takipçileri olacaklardır ve bizi de buna mecbur edeceklerdir.
Amenna.
Ben seve seve bu görevi yapanlar arasında olurum.
Ama burada asıl görev bizim siyasetçilere düşüyor.
Projenin savsaklanmasına izin verilmemelidir.
Samsun halkının da güvenli ve konforlu yolculuk yapmak en az Konyalılar, en az Eskişehirliler ve İstanbullular hatta Ankaralılar kadar hakkıdır.
Bu konforun elimizden alınmasına izin vermeyiz.
Görev şimdi bizim vekillerindir.
Bu işi bari yapın artık.
Daha ne diyelim size…