bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Özdağ 'Kılıçdaroğlu' Dedi
Yazarlar // 25 Mayıs 2023 Perşembe 23:10

Ragıp GÖKER

Sinan Oğan'ın, Erdoğan'a desteğini açıklamasından sonra siyasetin gündemi, Ümit Özdağ'ın Pazar günü yapılacak seçimde iki adaydan hangisine destek vereceği konusuna kilitlenmişti.
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında iki gün süren görüşmeler dün sonuçlandı.
Kılıçdaroğlu ve Özdağ dün Zafer Partisi Genel Merkezi önünde ortak basın toplantısı yaptılar.
Kılıçdaroğlu'nun çok verimli bir görüşme olduğuna dair açıklamasından sonra söz alan Ümit Özdağ, ''Kemal Bey ile görüştük, sığınmacıların geri dönmesi gerektiğini söyledi. Kendisiyle fikir birliğine vardık. Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu ikinci turda destekleme kararı verdik.'' dedi.
Özdağ’ın ayrıca, ortak basın toplantısından sonra sosyal medyadan hesabından da ''28 Mayıs'ta #VatanınıSevenSandığaGelsin'' şeklinde paylaşımı da dikkatlerden kaçmadı.
Bu arada Kılıçdaroğlu ve Özdağ arasında işbirliğine dair bir mutabakat metni de imzalanmış.
Yedi maddeden oluşan mutabakat metninde şu görüşlere yer verildi:
1-Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.
2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.
3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.
4. Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.
5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.
6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.
7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.
Anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilemeyeceği ve 66. maddesine dair görüş, Zafer partisi kadar CHP'nin de ve dahi Millet İttifakı'nın bileşenleri olan partiler için de 'kırmızıçizgi' olarak tanımlanacak türden görüşlerdi.
24 Anayasasına sadık kalınmasına dair vurgu da Cumhuriyeti kuran CHP'nin itiraz zaten etmeyeceği maddedir.
Sığınmacıların 2 yıl içinde ülkelerine gönderileceğini zaten Kılıçdaroğlu da dillendiriyordu.
Burada dikkat edilecek ayrıntı, Özdağ'ın ''Gerekirse zorla göndeririz'' söyleminden, sığınmacıların uluslararası hukuka uygun şekliyle uygulanacağına konusunda mutabakata varılmış olmasıdır.
Terörle etkin mücadele zaten ülkemizin ortak meselesi olmuştur.
Ve fakat.
Mutabakat metinin özellikle Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklayan Yeşil Sol parti ve dolayısıyla HDP'lileri rahatsız edeceği düşünülen görüşler, 4. maddesi kapsamındaki ''Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir.'' şeklindeki ifadeler olabilir.
Kayyum uygulaması yani.
Ancak, yürürlükteki kayyum uygulamasıyla Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi durumunda gerekli görülecek kayyum uygulamaları arasında mahkeme kararlarının göz önüne alınacağı vurgusu var.
Buna karşın, Yeşil Sol Parti ve dolayısıyla HDP, oluşan bu yeni durumda nasıl bir yol izleyecek bu bilinmiyor ancak, her iki partinin merkez komiteleri, oluşan bu yeni durumda izleyecekleri yolu görüşme üzere toplantıya girmişlerdi.
Yazının hazırlandığı sırada toplantı devam diyordu ama Sezai Temelli'nin ''Boykot moykot yok, sandığa gideceğiz'' şeklindeki paylaşımı, Yeşil Sol Parti'nin Kılıçdaroğlu'nu destekleme konusundaki kararının değişmeyeceğine bir işaret gibiydi