limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
OSB'leri Rant Kapısı Gibi Görmek
Yazarlar // 16 Ekim 2021 Cumartesi 17:35

Ragıp GÖKER

Samsun Valisi Doç Dr. Zülküf Dağlı'nın, OSB'lerden yer tahsisi isteyenlere ''Yatırımı şimdi mi düşünüyorsanız, yoksa yatırım planınız daha sonrası için mi?'' diye sorduğunu ve ''Şimdi'' diyenlere hemen arsa tahsisi yapılması için talimat verirken ''Kısmetse daha sonra'' diyenelere ise ''Yatırıma hazır olduğunuzda görüşelim'' diyerek, adeta kapısı gösterdiğine dair haberi okuduğumda çok sevindim.

Vali'nin bu tavrını yanlış bulanlar ve demokrat bir tavır olmadığını düşünenler olabilir elbette.

Ve fakat.

Ekonomi gazetesi olan Dünya’da çalışırken, özellikle Samsun OSB'de rant amaçlı arsa alıp, gerçekten yatırım yapma amacındaki müteşebbislerin önünü tıkayanlar görmüş ve bu konuda yaşanan sorunlara tanık olmuş bir gazeteci olarak söylüyorum.

Rijit gibi izlenim verse de Vali'ye bu tavrı konuda hak veriyorum.

Ercan Demirel gibi, iyi niyetle arsa alan ancak, işleri bozulduğu için yatırım yapamaz duruma gelen bir veya iki müteşebbisi aynı kefeye koymadan söylüyorum.

Sadece 52 pareselden oluştuğu için diğer illerdekinden daha küçük yapıda olsa bile, Kırazlık'taki Samsun Merkez OSB'yi  rant  aracı görenler nedeniyle uzun süre atıl kaldığını hatırlarım.

Samsun Gıda OSB'de de benzer bir durum yaşanmıştı.

Daha sonra uygulamada değişiklikler olsa da, OSB'de arsa alanlara yatırım yapmaları için beş yıl gibi bir süre tanınıyordu.

Rantçıların, ancak, beş yılın sonunda arsayı başkasına devretmesi sağlanabiliyordu.

Arsa devri sırasında bir rant da oluşuyordu haliyle.

OSB'ler, bu bölgelerde yatırım yapan müteşebbisler için elverişli alanlardır.

Uygulanan türlü teşvikler nedeniyle OSB'ler, müteşebbisler için her daim cazip alanlar olmuştur.

Bir OSB'de yatırım yapacak müteşebbis için, ''Beş yıl sonra nasıl olsa birinden arsa geri alınacak, o vakit belki sıra bana gelir'' diye düşünmek, rantçı ile arsa devrinin pazarlığını yapmak daha cazip oluyordu.

Geçmişte arsa devrinden para kazanan rantçılar olmuştu yani onu söylemek istiyorum.

Bu bedenle Vali'nin, arsa talep eden birine yatırımı ne zaman yapacağını sormasını doğru buluyorum.

Bu tavır, OSB'leri rant aracı gibi gören arsa spekülasyonu önleyeceği gibi, OSB'lerde tüten bacaların çoğalmasını da sağlayacaktır.

Hadi hayırlısı.