limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Öncü'ye Nevruz Sürprizi
Yazarlar // 22 Mart 2024 Cuma 10:14

Ragıp GÖKER

Dün günlerden 21 Mart, yani Nevruz'un ilk günüydü.
Türk Milleti Nevruz'u Ergenekon'dan çıkılan gün olarak bililer ama gerek biz Türk'ler gerek Kürtler ve gerekse İran halkı olmak üzere Orta Asya ve Ortadoğu halklarının tamamı tarafından edilir.
Bu nedenle bulunduğumuz coğrafyada Nevruz, şarkılar türküler eşliğinde kutlanır.
Dünya Şiir Günü olarak da bilinir 21 Mart.
Bu nedenle dünkü güne, Rıza Polat Akkoyunlu'nun ilk gençlik yıllarımda dilime pelesenk olmuş, Sevgiliye Mektup şiirindeki ''Bahar başladı nokta nokta, Ankara'da bahar.'' dizeleriyle başlamak isterdim ama 21 Mart'ın bir özelliği de eski takvime göre 'Mart dokuzu' olmasıdır.
Mart dokuzu hava değişkenliği bakımından sürprizlerle dolu bir gündür.
''Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır'' diye boşuna söylememiş büyüklerimiz.
Baharın başladığı gün olan 21 Mart'a Samsunlular, soğuk havanın iliklere kadar işlediği yağmurlu bir güne uyandılar.
21 Mart yukarıda saydığım bütün bu özelliklerinin yanı sıra CHP'nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü için miting günüydü.
Hafta başından bu yana Karadeniz şehirlerinde mitingler yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, Öncü'ye destek vermek amacıyla dün Samsun Cumhuriyet meydanda miting programlamıştı.
Ki;
Adaylığının açıklandığı günden itibaren CHP'nin kendisini yalnız bıraktığını ileri sürdüğümüz Cevat Öncü, dün Samsun Cumhuriyet meydanında yapılacak mitingi gününü iple çektiğini düşünüyorum.
Ve fakat.
Nevruz, Cevat Öncü'ye büyük bir sürpriz hazırlamıştı.
Tıpkı 5 yıl önce 23 Mart gününe miting koyan Erhan Usta'ya yaptığı sürpriz gibi.
Çingene boşuna ''Mart, murt bilmem, bugün hıdrellez, yarın yaz'' dememiş.
Mart hava koşulları nedeniyle sürprizlere açık bir aydır.
Cevat Öncü'de sanki Mart ayının, kendisine hazırladığı sürprizin kurbanı olmuştu gibiydi.
Çünkü miting güneşli bir havada yapılsaydı CHP İl Başkanı Mehmet Özdağ'ın, ''Bugüne kadar yapılmış en kalabalık CHP mitingini yapacağız'' şeklindeki iddiası da gerçek olabilirdi belki.