limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Murat Çan: Yenilginin Sorumluluğundan Kaçmam
Yazarlar // 4 Haziran 2024 Salı 17:44

Ragıp GÖKER

Samsun Milletvekili Murat Çan, siyasal yaşamında Milletvekili olarak ilk bir yılını, İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

Toplantıyla ilgili detayları, gazetelerin ve internet sitelerinin haber sayfalarından okuyacağınız için, Murat Çan'ın bir yıllık Milletvekilliği dönemine dair ne söylediğiyle ilgili konuşmasını bu sütunlardan vermeyeceğim elbette.

Ki;

Toplantının beni ilgilendiren bölümü daha çok 31 Mart seçim sonuçlarına dair sorduğum soruya dair yanıtla ilgilidir.

Ve fakat.

Buna geçmeden önce bir Milletvekili ve bir siyaset insanı olarak basın toplantısına gelirken, bir yıllık döneme ait bilgileri bir kitap halinde derlemesi, Murat Çan'ın yaptığı işe verdiği önemin göstergesiydi.

Bu hassasiyeti nedeniyle kendisine öncelikle teşekkür etmek isterim.

Çan, Meclis çalışmalarını da içeren bir yıllık dönemi anlattıktan sonra, özellikle CHP'nin 31 Mart sorulara da cevap içtenlikle cevap verdi

Ki;

Özellikle tarafımdan sorulmuş olan, ''Türkiye'nin seçim haritası büyük ölçüde kırmızıya boyanmışken, Samsun'un hala sarı kalmasında, sorumluluğunuzu kabul ediyor musunuz?'' minvaldeki sorumu yanıtlarken, bir milletvekili olarak partisinin Samsun'da seçim başarısı gösterememesinin sorumluluğundan kaçamayacağını söyledi.

Ki;

Toplantının il binasında yapılmış olması nedeniyle İl Başkanı Mehmet Özdağ da, İl Başkanı olarak patisinin Milletvekiline refakat etmek adına toplantıdaydı.

Özdağ, toplantının Milletvekili Murat Çan'ın'ın bir yıllık dönemine dair değerlendirmesi adına düzelenmiş olması nedeniyle, nezaketen siyasal değerlendirmede bulunmaktan kaçındı ki; ilçe örgütleriyle yapılmakta olan toplantıların sonunda, Samsun'un seçim sonuçlarına dair onun da söyleyecekleri olacaktır.

Murat Çan'a yönlendirdiğimiz soru sadece seçim yenilgileriyle ilgili değildi.

Malum, Samsun havası en kirli şehirlerden biri olduğu için kirli yatırımlarla ilgili sorularda yönelttik kendisine.

Ki;

Kirli yatırımlar daha çok Tekkeköy sınırlarında görülüyor.

Misal.

Erzincan'ın İliç ilçesinde gündeme gelen altın madeni felaketi gibi bir durumu, Çamalan köyü sınırlarında bir bölgede Erciyes Üniversitesindeki bir öğretim üyesine ruhsat verilmesiyle Samsun'da bir altın madeni kurulması gibi bir tehlikenin varlığına işaret ederek, böyle bir durumu engellemek adına neler yapılabileceğine dair sorumuza da içtenlikle yanıt verdi.

 

KURUPELİT MARİNA'YI TAKİP EDİYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Demir döneminde Kurupelit Marina'nın doldurularak bölgenin ticaret alanına çevrilmesi gibi bir plan vardı biliyorsunuz.

Plana şiddetli itirazlar oldu.

Ki;

Mimarlar Odası Samsun Şubesi, planı mahkemeye kadar taşımıştı.

Büyükşehir planı uygulayamadı.

Sonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, marinanın doldurulması işlemini üstlendi.

Plan için Bakanlık, bugün yöre halkıyla ÇED toplantısı yapacak.

Gelen haberler, bölgede yaşayan halkın CED toplantısında plana şiddetle karşı çıkacağını gösteriyor ki, olması gereken de budur.

Marina'yı temizlemek varken, doldurulup ticari alana çevrilmesi gibi bir planı, yöre halkının yanı sıra Samsun halkının da büyük bir çoğunlukla kabul etmeyeceği anlaşılıyor.

Başlangıçta Kurupelit'e marina yapmak yanlış olsa da, alanın doldurulması ve ardından ticari alana dönüştürülmesi yetmezmiş gibi,  alanda yeni bir liman yapmak ise tamamen saçma bir düşüncedir.

Demem o ki;
Yazıktır, günahtır.

Yapmayın bunu bize..