bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Kızılırmak Deltasında Keyfi Kararlar
Yazarlar // 16 Şubat 2021 Salı 10:49

Hüseyin KURT

Kızılırmak Deltasında halktan uzak keyfi kararlar veriliyor.

Bunlardan en önemlisi UNESCO süreci!

UNESCO, UNESCO!

Nedir bu UNESCO?

UNESCO, Rotaryenlerin kurduğu bir organizasyondur.

İnanmayanlar aşağıdaki linkten bakabilirler;

https://www.samsunrotary.org/rotary-klubu/rotary-nin-tarihcesi

Dahası var!

Kızılırmak Deltası’nın UNESCO’ya girmesi isteyen ve bu doğrultuda teknik tarafta çalışanların bazıları RotaryLions Kulüpleri ile Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasına bağlı Şafak Locasına üyedir.

Kim kime ne için hizmet ediyor belli değil!

Kimlerin hangi yabancı fonlara ve şirketlere raporlar hazırladığı, hangi networklerle içli dışlı olduğunu duysanız şaşırırsınız.

Başka akıl karıştırıcı olaylar ve kişiler de var bu işin içinde!

Günü gelince o da konuşulur.

Kızılırmak Deltası’nda bu UNESCO ısrarı nedir?” sorusunun yarısının cevabı budur.

Ne diyor bu UNESCO?

Türkiye Cumhuriyeti’nin koruyamadığı alanı bizim standartlarımızla tescilleyelim!

Nedir bu UNESCO merakınız?

Nereden geliyor?

Bunca yıl buraları UNESCO mu korudu?

Kendi deltamıza biz sahip çıkarız” demek bu kadar mı zor?

Bu UNESCO’yu size kim ne amaçlı dikte ediyor?

Kızılırmak Deltasında Keyfi Kararlar
Büyükşehir yasası ile Kızılırmak Deltası’nın kenarında olan iki belde belediyesi kapatıldı; Yörükler ve Doğanca Belediyeleri. Malum bunların eski belediye binaları vardı. Doğanca Bafra’ya, Yörükler 19 Mayıs’a devredildi! Buraya kadar sorun yok! Doğanca Belediyesi’nin eski belediye binası butik otele dönüştürüldü. İçerisinde 28 yataklı odalar, konferans salonu, kafe ve restoran var. Ne güzel. Mutluluk verici bir yatırım. Aynı başış açısını ve vizyonu 19 Mayıs Belediyesi başaramadı! Geçtiğimiz günlerde kapatılan Yörükler Belediyesi’nin eski belediye binası Diyanet’e 10 yıllığına tahsis edilmişti. Diyanet tahsisin süresini beğenmedi. Şimdi ise Diyanet Vakfı’na 25 yıl süreli tahsisi gündeme geldi! Nihayetinde kız öğrencileri için 25 yıllığına yurt olarak verildi. Eski belediye binasının hemen arkasında 50 metre ötesinde çok katlı kocaman bir kuran kursu (yurt) var zaten. 19 Mayıs İlçesinde hiç otel veya misafirhane yok! Kızılırmak Deltası her açıdan turizm alanı. Belediye binası deltanın hemen kenarında! Kapatılan Yörükler Belediye binası butik otel veya misafirhane olarak kullanılsa fena mı olurdu? *** Kızılırmak Deltasında yangından mal kaçırırcasına yeni sit alanları belirlendi. Bu bölgede sit alanları belirlenirken yörede yaşayan halkın hiç haberi olmadı. Hem Doğanca hem de Yörükler’den davalar açıldı. Sessiz sedasız oluyor deltada işler! Kimsenin yöre halkını muhatap aldığı yok! Halk kim ki? Yazık yazık! Çok yazık! Yöre halkı sit alanlarını http://tvksays.csb.gov.tr/citizen adresinden kontrol etsin. Eskiden 1. 2. 3. derece sit alanları vardı ama yönetmelik değiştirildi! Yeni yönetmeliğe göre sınırlar sessiz sedasız değiştirildi. Yürürlüğe giren yeni yönetmelikle doğal sitler 3 kategoride belirlenmiş. Bunlar; Kesin korunacak hassas alanlar; Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilecek bu alanlara yapı yasağı getirilecek ve bu alanlarda bilimsel çalışmalar hariç tüm kullanımlar sınırlandırılacaktır. Nitelikli doğal koruma alanları; koruma amaçlarına uygun olarak yörede yaşayanların alanın mevcut kaynaklarını kullanmasını sağlayarak doğal hayata dayalı geleneksel yaşam şekillerinin korunacağı alanlar olacaktır. Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları; ise kesin korunacak hassas alanlar veya nitelikli doğal koruma alanlarını etkileyen, bu koruma bölgeleri ile bütünlük gösteren, korumaya katkı sağlayacak, doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlar olacaktır. Geleriç Ormanından geçen yolun batısındaki alanın hemen hemen tamamı Kesin korunacak hassas alan. Yani bilimsel çalışmalar hariç tüm kullanımlar sınırlandırıldı. Kalın sağlıcakla.