limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kılıçdaroğlu Çok Sert
Yazarlar // 19 Mayıs 2023 Cuma 12:14

Ragıp GÖKER

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dün düzenlediği basın toplantısında 14 Mayıs'taki ilk tur seçimin sonuçlarını değerlendirirdi.
Kılıçdaroğlu ayrıca 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur için seçim kampanyasını da başlattığı basın toplantısında ilk defa çok sert bir tavır takındı.
Ki;
''Sana söz yine baharlar gelecek'' sloganlarıyla yürüttüğü 14 Mayıs kampanyasını özellikle ''Baharlar gelecek'' sloganının da etkisiyle sert söylemlerden uzak bir tavırda sürdürmüştü.
Öyle ki, Erdoğan'ın kendisini terörle işbirliği içinde göstermesine bile sert şekilde tepki vermemişti.
Kılıçdaroğlu dünkü basın toplantısında terör suçlamasına cevap verirken ilk defa çok sertti:
Şöyle ki:
''İlan ediyorum: Ben terör örgütleriyle masaya asla oturmadım, hiçbir zaman da oturmayacağım.
Erdoğan, senin izlediğin hiçbir tavizkar ve gizli kapaklı yolu izlemeyeceğim.
Dürüst ve ahlaklı olacağım.
Ülkem için, vatanım için çalışacağım. Sen değil misin FETÖ'yü besleyip büyüten, yalvarırım geri dön diyen sen değil misin, onunla el ele verip şanlı TSK'ya kumpas kuran?
Bu millet bunları bilmiyor mu?
Ben hiçbir zaman Mehmetçiğimize kumpas kuranlarla yan yana durmadım asla ve asla durmayacağım.''
Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs kampanyasında sığınmacı konusunda net tavır sergilememekle suçlanıyordu.
Kılıçdaroğlu da sığınmacıları göndereceğini söylüyordu aslında ama bunu sığınmacılarla anlaşarak yapacağını dile getiriyordu.
Dün bu konuda da net konuştu.
Kılıçdaroğlu bu konudaki tavrını da ''Erdoğan; sen ülkenin sınırlarına ve namusuna sahip çıkmadın. Bu ülkeye 10 milyondan fazla mülteci getirdin. Yetmedi, ithal oy sağlamak için T.C. vatandaşlığını sattın! Kendi vatandaşlarımızı mülteci konumuna düşürdün. İktidara gelir gelmez tüm mültecileri evlerine göndereceğim.'' diyerek netleştirmiş.
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin yapıldığı 14 Mayıs'taki ilk turunda 8 milyon 352 bin 496 seçmenin sandığa gitmediği biliniyor.
Bu kadar insan neden sandığı protesto etmiş olabilir.
Bunun anlamı şudur kanımca ki, birçok kişi de bu konuda şu görüşü savunuyor:
''Erdoğan'ı beğenmedim. Kılıçdaroğlu'na inanmadım. Sinan Oğan da zaten kazanamayacak.''
Ayrıca '' Kılıçdaroğlu'nu da, Erdoğan’ı beğenmiyorum, benim için Cumhurbaşkanı olacak kişi Sinan Oğan'dır''  diyen 3 milyona yakın seçmen de Oğan'a oy vermişti.
28 Mayıs’taki yarışta Sinan Oğan olmayacak
Şimdi herkes ilk turda Oğan’a verilen oyların, ikinci turda hangi adaya gideceğini merak ediyor.
Oğan ''Şartlarım var'' diyor.
Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da, önceki gün katıldığı bir televizyon programında destek verecekleri aday için şartlarını, daha doğrusu kendileri adına  'Kırmızı Çizgileri'ni sırlarken, terör örgütleriyle ilişkili olmamanın yanı sıra, sığınmacılarla ilgili tavrının net olması gerektiğine vurgu yapmıştı.
Kılıçdaroğlu, dün terör konusunda ilk defa ''Ben terör örgütleriyle masaya asla oturmadım, hiçbir zaman da oturmayacağım'' diyerek bu kadar net konuştu.
Kılıçdaroğlu sığınmacılar konusunda da ilk defa ''İktidara gelir gelmez tüm mültecileri evlerine göndereceğim.'' diyerek net bir tavır sergilerken, bir anlamda Ümit Özdağ'a ve Sinan Oğan'a mesaj veriyordu.
Kılıçdaroğlu'nun dünkü basın toplantısında verdiği mesajı Oğan nasıl okuyacak, bunu da kısa sürede öğrenmiş olacağız.
28 Mayıs'ta yeniden sandık kurulacak.
Bu seçim farklı olacak ama.
Aslında önümüzdeki hafta kurulacak sandık için ''Seçim'' demek yerine ''Referandum'' demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.