limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Cemal Abi'yi Anarken
Yazarlar // 18 Eylül 2021 Cumartesi 14:30

Ragıp GÖKER

Çelik İhracatçıları Birliği, geçen yıl Kasım Ayında yitirdiğimiz Cemal Yeşilyurt'u, Liderlik Ödülü'ne layık görmüş.

Bu ödülü hak edecek en doğru isimlerden biriydi Cemal Yeşilyurt.

Bu ülkede belki de listenin başına yazılacak birkaç isimden biridir.

Ki;

Samsun'da istihdama ve ekonomiye sağladığı katma değerlerin yanı sıra,  eğitimden sağlığa birçok alanda sosyal sorumluluk çerçevesinde verdiği destekle 'Samsun'un amcası' unvanına sahip biriydi.

Benim için de Cemal Abi'ydi.

Dünya gazetesinde çalıştığım 20 yıla yakın süre boyunca yılda birkaç kez uğrar sohbet ederdik.

Samsun ekonomisini konuşurduk genellikle.

Samsun'da yatırımcılara çıkarılan zorluklardan sıklıkla şikayet ederdi.

En çok da özelleştirilmeden önceki Samsun Limanı'nın işleyişinden çok şikayetçisiydi ki, bu nedenle kendi limanını kurmuştu.

Ölümünden aylar sonra da olsa 'Liderlik Ödülü' ile onurlandırılmaş Cemal Abi.

Bazı ödül programlarının hatır / gönül ilişkileri çerçevesi içinde verildiğini bilirim.

Ve fakat.,

Cemal Abi sahiden de tepeden tırnağa liderdi.

Firması Yeşilyurt Demir Çelik'in Türkiye'nin bin büyük firması arasında ilk 100, hatta son yıllarda daima ilk 50 arasında yer alması, gururunu okşuyor olmalıydı ama onu daha çok mutlu eden unsur, ülkemiz ve şehrimize sağladığı katma değer olmuştu.

Yerli otomobilin üretiminin gündeme geldiği sıralarda, otomobil fabrikasının nerede kurulacağı konuşulurken, SAMSİAD'ın, Dünya gazetesiyle ortaklaşa düzenlediği ortak akıl toplantısında ''Araziyi ben vereceğim, yeter ki Samsun'da kurulsun'' dediğini dün gibi hatırlarım ki, birlikte katıldığımız son toplantı, o toplantı olmuştu.

Son yıllarda ekonomiye dair yazdıklarımın azalmasını istemiyor olduğu için mi bilmem, şaka ile karışık Dünya Gazetesi Yazarlarından Rüştü Bozkurt'a beni şikayet etmiş ama sonra da gönlümü almıştı.

Cemal Abi'nin firması Yeşilyurt Demir Çelik'i, sektörün büyükleri arasına taşırken çok emek verdiğini bilenlerdenim.

Firması şimdi evlatlarına emanet.

Hikmet ve Fikret Yeşilyurt'un firmanın demir-çelik sektöründeki yerini daha da ileriye taşıyacaklarından kuşkum yok elbette.

Ve fakat.

Cemal Abi'nin yeri, bende olduğu gibi onu tanıyan Samsunlular için de hep farklı kalacak.

Ülkeme ve şehrime sağladığın katma değer, öncülüğünü ettiğin sosyal sorumluluk projelerin, ve son olarak manevi huzurunda onurlandırıldığın Liderlik Ödülü, evlatlarından, çalışanlarına kadar Yeşilyurt ailesi için ömür boyu taşıyacakları büyük bir gururdur.

Bu vesileyle tekrar Allah'ın rahmeti üzerine olsun Abi

Işıklar içinde uyu.