'Su'dan Sebep
Yazarlar // 20 Temmuz 2019 Cumartesi 00:16

Ragıp GÖKER

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Av. Arzu Sabuncu’nun içme suyuna yapılan yüzde 25 oranındaki zammın iptali için açtığı dava nedeniyle, mahkemeye gönderdiği gerekçede sudan sebepler ileri sürmüş.

Samsun’da, Yusuf Ziya Yılmaz’ın yerine atamayla gelmiş olsa da, kısa sürede Samsun halkının sevgisini kazanmış olmasına rağmen, AK Parti’nin Büyükşehir yerine Atakum’a aday gösterdiği Zihni Şahin’in, yüzde15 indirim yaptığı su fiyatına Mustafa Demir yönetimi tarafından yüzde 25 zam yapılmıştı biliyorsunuz.

Zihni Şahin, üstelik o indirimi hükümetin yürüttüğü enflasyonla mücadele programına katkı vermek için yapmıştı.

Av.Arzu Sabuncu’nun açtığı iptal davasını kabul eden mahkeme, bir süre önce Samsun Büyükşehir Belediyesine gönderdiği yazıyla, hangi gerekçeyle zam yapıldığını sormuştu.

Bunun üzerine SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, mahkemeye gönderdiği yazıda, artan personel ve malzeme fiyatlarını gerekçe göstererek, zammı savunmuş.

SASKİ Genel Müdürü ayrıca, yüzde 25 oranındaki zamla, büyükşehir belediyeleri arasında en pahalı ikinci tarife olmasına rağmen Samsun’un su fiyatları için ‘en ucuz’ değerlendirmesi yapmış.

Şaka gibi ama gerçek.

Enflasyon bile bu kadar artmamışken, su fiyatlarına yüzde 25, sayaç okuma bedeline ise yüzde 150 gibi akla ziyan bir zam yapmak için SASKİ’nin ileri sürdüğü personel ve malzeme giderlerindeki artış gibi gerekçeler mahkemede kabul edilir mi bilmem.

Ve fakat

Bu sudan sebebi, benim aklım da, mantığım da kabul etmiyor.

Ki, her ay enflasyona oranına göre sürekli artacak zamlı fiyatların faturaya yansıması da yüzde 25’le kalmıyor.

Zamlı tarife çok daha fazla hissedilecek yani.

Büyükşehir, böylesi bu sudan sebep ileri sürmek yerine zam kararını ‘’Battık, başka çaremiz yoktu’’ şeklinde gerekçelerle savunsaydı, bu daha mantıklı bir yaklaşım olurdu.

Belediye bizim kurumuz.

Hizmet beklediğimiz kurumun çaresiz durumda olmasına gönlümüz elbette razı olmaz.

Ama yüzde 25, neresinden baksanız fazla.

Hele ki, bu okuma bedeline yapılan yüzde 150 zam.

Bu ne!

Yüzde 25, sudan sebep de olsa, personel ve malzeme giderlerinin artması gibi gerekçelerle savunulur belki ama yüzde 150 nasıl savunulur.

SASKİ’nin muhterem Genel Müdürü bunu açıklasa da öğrensek.

Büyükşehir battığı biliniyor.

Nereden mi..!

Dünkü H.HALK Gazetesini bulabilirseniz, ‘SASKİ’den zamma sudan gerekçe’ başlıklı haberin hemen altında, ‘Kepçe arızalandı, çalışma yarıda kaldı’ başlığıyla verilen başka bir haber var.

Haberde, Çatalçam’daki kanalizasyon işi sırasında arızalanan iş makinesinin 15 gündür çalışmama nedenini soran vatandaşlara görevlilerin, ‘’Tamirci peşin para istedi, bizde o nedenle bekliyoruz’’ şeklinde yanıtı anlatılıyor.

SASKİ’nin kasasında tamirciye vereceği para bile kalmamış anlaşılan.

Benzer bir durum, SASKİ tarafından kazıldıktan sonra üstü kapatılıp öylece bırakılan 56’lardaki DSİ 7. Bölge Müdürlüğünün hemen yanındaki Öztuna ve Gazanhan sokakların neden asfaltlanmadığını soran Necattin Demirtaş’a, SASKİ yetililerinin verdiği ‘’paramız yok’’ şeklindeki yanıtı, bu satırlarda daha önce defalarca yazmıştık biliyorsunuz.