İmam değil polis gidecek!
KOVİD-19 // 3 Aralık 2020 Perşembe 17:43
İmam değil polis gidecek!

Samsun'da karantina süreçlerinni takibi yöntemi Valilik tarafından değiştirilecek. Son dönemde karantinadaki kişileri mahalle muhtarları ve imamların yakın takibe aldığı Samsun'da, süreç takibi artık kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilecek.

Yapılan tüm uyarılara rağmen halen karantina ve temaslı olup evinde izolasyonda olması gereken kişilerin, kuralları ihlal ederek dışarı çıktığını belirten Vali Zülkif Dağlı, bu durumun önüne geçmek için Emniyet ve Jandarma kuvvetlerinin desteğiyle yeni bir denetim süreci başlattıklarını, ev ev kontrol yöntemiyle yapılacak saha denetimleriyle, kural ihlallerinin tespit edilerek, vakanın doğrudan yayılımının önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Polis ve Jandarma Gidecek

Vali Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, "Geçtiğimiz haftalarda vaka sayısıyla beraber, yoğun bakım yatışlarımızdaki artışın endişe verice bir boyuta geldiğiyle ilgili halkımıza uyarılarda bulunduk. Ancak Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi ilimizde koronavirüs vakalarındaki artış alınan tüm önlemler ve yapılan tüm uyarılara rağmen bir türlü istediğimiz seviyelere inmiyor. Hala bize gelen ihbar ve şikayetlerde pozitif ve temaslı olup izolasyon kurallarına uymayan kişilerin aramızda dolaştığına dair bilgiler alıyoruz. Bu nedenle bu durumun önüne geçmek için Emniyet ve Jandarma ekiplerimizin desteğiyle ev ev sürdürülecek bir denetim sürecini bugün itibariyle başlattık" dedi.

Evde Olmayan Yurda Gidecek

Samsun'da kolluk güçleri, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) üzerinden iletilecek pozitif ve temaslı kişileri evlerinde ziyaret ederek, kişilerin evlerinde olup olmadığını kontrol edecek. Kontrollerde evlerinde olmadığı tespit edilen kişilere cezai işlem uygulanacak ve bu kişiler yurtlarımızda karantina altına alınacak.