Tekkeköy'e iki yeni köprü
GÜNCEL // 26 Mayıs 2023 Cuma 10:28 // Güncelleme: 26 Mayıs 2023 Cuma 10:28
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekkeköy ilçesinde bulunan Karabürük ve Hamzalı Köprüleri olası sel ve taşkın riskine karşı yeniden yapılıyor. İhaleleri yapılan iki projeden Karabürük Köprüsü’nün inşaatına başlanırken Hamzalı Köprüsü’nün inşaatı ise kısa bir süre içinde başlayacak. Köprülerin yapımında kullanılacak betonun, Büyükşehir Belediyesi’nin kendi santrallerinden karşılanması yatırım maliyetini toplam 7.5 milyon TL düşürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Halkımıza güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sağlayacak çalışmaları hızla gerçekleştiriyoruz. İnşallah köprülerimizi biran önce tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerdeki yol ve köprü yatırımlarıyla da vatandaşları güvenli ve konforlu ulaşıma kavuşturuyor. Tekkeköy ile Çarşamba ilçeleri arasında başta Ağcagüney, Güzelyurt, Sıtmasuyu, Balcalı, Tilkili, Gölceğiz olmak üzere toplam 20 mahalleyi birbirine bağlayan mevcut Kababürük ve Hamzalı köprülerinde teknik inceleme yapan Büyükşehir Belediyesi, kot ve kesit bakımından uygun olmadığını tespit etmesi üzerine yenileme kararı aldı.
MAALİYET DÜŞÜRÜLDÜ
Büyükşehir Belediyesi tarafından iki köprü projesinin ihalesi Ocak ayında yapıldı. İnşaatına mevsimsel yağışlar ve deredeki su seviyesinin yüksekliğinden dolayı mayıs ayında başlanan köprülerden Karabürük Köprüsü’nün ilk ayağındaki 5 fore kazığın imalatı tamamlandı. 25 fore kazığın yapımı devam ederken, yine 16 fore kazıklı olarak yapılacak Hamzalı Köprüsü’nün zemin kazılarına ise iki hafta sonra başlanacağı belirtildi. Köprülerin inşaatında kendi santrallerinde üretilen betonu kullanan Büyükşehir Belediyesi, böylece iki köprü projesinde maliyeti toplamda 7.5 milyon TL düşürdü.
RİSK ORTADAN KALDIRILIYOR
DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün standartlarında inşa edilen 10 metre genişliğindeki iki yeni köprü, hizmete açıldığında yetersiz hidrolik kesit kaynaklı taşkınlardan etkilenmeyerek, sürücülere güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sağlayacak. Böylece olası sel ve taşkın durumlarda köprülerle ilgili risk ortadan kaldırılmış olacak.
Tekkeköy'e iki yeni köprü