Yurt yemekhanelerinde haksız kazanç iddiası
EĞİTİM // 13 Ocak 2018 Cumartesi 15:10

Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Yalçın Altıntaş, Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu’nu ziyaret ederek, yurt yemekhanelerinde tespit ettikleri yolsuzlukları dile getirdi

Yurt yemekhanelerinde haksız kazanç iddiası
Samsun ve ilçelerinde bulunan devlet yurtlarında kalan öğrenciler aracılığıyla özel firmalar tarafından işletmeciliği yapılan kantinlerde ve yemekhanelerde yapılan yolsuzlukları tespit ettiklerini söyleyen Altıntaş, KYK Samsun İl Müdürü ile görüşerek bu tespitlerini dile getirdi.

Samsun’un birçok noktasındaki devlet yurtlarında kalan öğrenciler tarafından özellikle yemekhane işletmelerinde para kazanma hırsının, helal-haram ayrımının önüne geçtiğini ifade eden Altıntaş,
‘’Devletimiz tarafından öğrenciye kahvaltı için 3.5 TL akşam yemeği için 7.5 TL yemek yardımı yapılıyor. Öğrencinin aldığı yemeklerin ücret  toplamı bu limitin üzerine çıktığında öğrenci kendi cebinden ödeme yapıyor. Ama aldığı yemeklerin ücret toplamı bu limitlerin altında kalırsa ve öğrenci daha bir şey almak istemezse yine de kasadaki görevli tarafından bu limitler sisteme yazılıyor ve öğrenci tam limitinde yemek yemiş gibi gösteriliyor ‘’ şeklinde konuştu.

"Örneğin; öğrencinin aldığı yemekler 5,5 lira tuttu. Kasaya gelip hesaplattırdı. Kasadaki görevli sisteme 7.5 lira yazarak işlem yapıyor ve devlet  bütçesinden haksız kazanç elde ediyor. Tek bir yurtta dahi ciddi haksız kazançlar elde eden bu firmalar daha büyükte düşündüğümüzde Türkiye genelindeki binlerce yurttaki bu işletmeler eğer önlem alınmazsa,  devlet bütçemizi haksız yere çok büyük kayıplara uğratmaya ve yolsuzluk yapmaya devam edeceklerdir" diyerek buna göz yummayacaklarını ifade eden Altıntaş, genele baktığımızda çok büyük bir yolsuzluk tablosunun ortaya çıktığını vurguladı.

Bu konu ile ilgili KYK Samsun İl Müdürü  İsmail Hakkı Kasapoğlu ile verimli bir görüşme sağladıklarını ifade eden Altıntaş, gerekli önlemlerin bir an önce alınması ve bu yolsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli adımların atılacağını belirten Kasapoğlu’na teşekkür etti.
Aynı düşüncelere sahip olduğunu ve aynı amaç doğrultusunda hareket ettiğini ifade eden Kasapoğlu, 7 gün 24 saat, yurtlarda kalan öğrencilerin öneri, şikayet, istek gibi durumlarda direk kendisi ile iletişime geçilebilmesi için, öğrencilerin hemen hemen hepsinde bizzat kendi cep telefon numarasının bulunduğunu ve sürekli gelen şikayet, talepleri anında cevaplayarak ilgilendiğini vurguladı. Ayrıca çeşitli aralıklarda KYK İl Müdürlüğü yetkili organları tarafından haber vermeksizin yurt binaları denetlenerek daha iyi bir hizmet vermek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.


Samsun Ülkü Ocakları’nın, öğrencilerden topladıkları bilgiler doğrultusunda, Samsun’da bulunan devlet yurtlarında yaşanan diğer sorunlar ve bu sorunların çözümü hakkında da bir rapor hazırladıkları ve bu raporu KYK İl Müdürlüğü’ne teslim ettikleri öğrenildi.