Prof. Dr. Önder Öztunalı Bilim Ödülü 10. Kez Sahibi Buldu
EĞİTİM // 6 Kasım 2015 Cuma 00:00

Bu yıl onuncu kez sahibini bulan ve “Matematik” alanında verilen Prof. Dr. Dr. Hc Önder Öztunalı Bilim Ödülü Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle Doç. Dr. Müfit Sezer’e verildi.

Prof. Dr. Önder Öztunalı Bilim Ödülü 10. Kez Sahibi Buldu
İstanbul Kültür Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Dr. Hc Önder Öztunalı adına düzenlenen 10’uncu Bilim Ödülü’nü, “Devirsel Bir P-grubunun Koinvaryantları ve Regüler Temsili” adlı makalesiyle Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müfit Sezer kazandı. Her yıl farklı alanda verilen ödülün bu yılki konusu “Matematik” oldu.

KATILIM NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

10 yıldır düzenlenen Bilim Ödülleri’nin önemine ve içeriğine değinen İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü (İKÜ) Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Bu bilim ödülü bizim için çok özel. Üniversitemizin herkese açmış olduğu bu yarışmaya her üniversiteden akademisyenler katılabiliyor. Fakat katılım için öncelikle özgün ve bilime katkı sunacak bir yayın veya makale gerekiyor” dedi. Seçim yapılacağı zaman öncelikle bir jüri oluşturulduğunu ve gelen başvuruları bu jürinin incelediğini ifade eden Demir, “Bu sene matematik dalında 6 ayrı makale vardı. Makaleleri yazan kişilerin kariyerleri, bilime katkıları da değerlendirildi" diye konuştu.

“GELECEĞİN BİLİM ADAMLARINA ROL MODEL OLMAK İSTİYORUZ”

Temel bilimin kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren İKÜ Rektörü Prof. Dr. Demir, ödülün verileceği konu seçilirken daha çok moleküler biyoloji, matematik ve yer bilimi konularını ele aldıklarını belirtti. Uygulamalı bilimlerden de mühendislik dalını konu aldıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Demir, “Bilimle ve ödüllendirdiğimiz kişilerle gelecekte bilim insanı olmak isteyenlere rol model olmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

AKADEMİSYENLERE BİLİMSEL DESTEK ÖDÜLÜ

Ödül töreninde ayrıca yayınlarıyla uluslararası atıf indeksine giren, üniversitenin 48 akademisyenine de bilimsel destek ödülü verildi. Profesörlerden doçentlere, yardımcı doçentlerden araştırma görevlilerine kadar her akademisyenin bu ödülleri alabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Demir, bu şekilde hem hocalarına destek verdiklerini hem de onları öğrencilere rol model olarak sunduklarını dile getirdi ve “Üniversitemizdeki akademisyenler yıl boyunca çalışıyorlar, deneyler, araştırmalar yapıyorlar ve bunları makale olarak sunuyorlar. Biz de bu makalelerden uluslararası atıf indekslerinde yayınlananlara ödül veriyoruz” dedi.

‘’BU ÖDÜLÜ ALMAK GURUR VERİCİ’’

Prof. Dr. Dr. Hc Önder Öztunalı Bilim Ödülü’nün sahibi olan Doç. Dr. Müfit Sezer ise törende hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını söyledi. Böyle bir ödüle layık görüldüğü için gurur duyduğunu belirten Doç. Dr. Sezer, “Devirsel p gruplarının invaryantlarının etkileme yöntemi ile ilgili bir çalışmam vardı. Onunla bu ödülü aldım. Ülkemizde çok büyük matematikçiler var. Çok üst düzeyde matematik yapılıyor. Güçlü başvurular arasından böyle bir ödüle layık görülmek onur verici. Aynı zamanda bu prestijli de bir ödül” dedi.
Prof. Dr. Önder Öztunalı Bilim Ödülü 10. Kez Sahibi Buldu
Prof. Dr. Önder Öztunalı Bilim Ödülü 10. Kez Sahibi Buldu