Piri Reis'ten Yıldız Moran anısına...
EĞİTİM // 12 Mart 2018 Pazartesi 10:31

Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza atıldı.

Piri Reis'ten Yıldız Moran anısına...

Okulun iki kadın öğretmeni Türkiye’nin akademik eğitim almış ve profesyonel anlamdaki ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran’ı öğrencilere tanıttı.

Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo-Tv öğretmeni Handan Çelik ve Edebiyat öğretmeni Dilek Toydemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza atarak, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran’ı anma etkinliği düzenledi.

Konferans salonunda 200 iletişim öğrencisine yönelik gerçekleştirilen etkinlikte, Yıldız Moran’ı tanıtan bir video gösterimi yayınlandı. Öğrencilerin ilgi ile izlediği etkinlik, Özdemir Asaf’ın eşi Yıldız Moran için yazdığı şiirlerin okunması ile devam etti.

Yıldız Moran’ı tanıtan afişlerin de yer aldığı etkinlikte, kendi ilgi alanları fotoğrafçılığın tarihi ile ilgili de ayrıntılar bulan öğrenciler, Dünya Kadınlar ’nde unutulmaması gereken önemli görevler üstlenmiş bir kadını tanıma fırsatı buldu.

Aynı zamanda Cumhuriyet dönemi Türk şairlerinden Özdemir Asaf’ın eşi olan Yıldız Moran, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı, sözlük yazarı ve çevirmen.