Gökyüzünü gözlemlediler
EĞİTİM // 11 Ocak 2022 Salı 08:53

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Astronomi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Prof. Dr. Güner Tural akademik danışmanlığında kurulan “Samsun Galaksi Topluluğu” ndan bir grup öğrenciyi ağırladı.

Gökyüzünü gözlemlediler

Topluluk üyeleri planetaryumu ve gözlemevini ziyaret ederek, Astronomi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Merkez yönetimindeki akademisyenlerden bilgi aldı.

Güneşin batışının ardından Ay, Satürn ve Jüpiteri teleskopla gözlemleyen öğrenciler, ilk defa teleskop ile gözlem yaptıklarını belirterek daha önce sadece ders kitaplarında fotoğraf olarak görebildikleri gezegenleri ve Ayı gözlemenin kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.

Samsun Galaksi Topluluğu  akademik danışmanı Prof. Dr. Güner Tural da tarih boyunca insanlığın gökyüzüne büyük ilgisi olduğuna işaret ederek 2021 yılının Temmuz ayından itibaren Merkez bünyesinde yer alan planetaryumu, 6 bin 522 öğrencinin ziyaret ettiğini, 2022 yılında ise  öğrencilerin merak ve keşfetme duygusunu artırmayı hedefleyen etkinliklere yer vereceklerini kaydetti.