limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kimse, Kimsesiz Kalmasın
Yazarlar // 11 Temmuz 2014 Cuma 00:00

Ragıp GÖKER

‘’Hiç kimse kimsesiz kalmasın’’
Diyanetin bu yılın Ramazan Sloganı bu.
Önceki akşam Samsun Müftüsü Yrd. Doç Dr. Hayrettin Öztürk’ün iftarda davetlisiydik.
Amisos Oteldeki yemekte salona girer girmez ilk dikkatimi çeken şey. Bir banner üzerindeki yaşlı bir adam fotoğrafıyla birlikte o slogandı.
‘’Hiç kimse, kimsesiz kalmasın’’
Bu sloganla ne anlatılmak isteniyordu?
Müftü yardımcısının Kuran’dan okuduğu bir surenin ardından oruçlar açıldı. İftar sonrası benim de merakımı gideren o açıklamayı yaptı Müftü Bey.
Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl ramazan ayında bir temayı işliyormuş.
Bu yıl ki temanın ana konusu da yalnızlık.
Her ilçede iftar yemekleri düzenlediklerini söyledi Müftü Öztürk.  Bu yılki iftar sonrası konuşmalarında California Sendromu diye bilinen yalnızlık duygusu sonucu bir çok insanın canına bile kıydığı şeklinde örnekleri anlattığını söyledi Müftü Bey.
Samsun İl Müftüsü Doç Dr. Hayrettin Öztürk, yalnızlık duygusu sonucu intiharların son yıllarda ülkemiz için de önemli bir sorun olmaya başladığını bu nedenle aile bağlarının güçlenmesi gerektiğini bildirdi.
Müftü’nün yaşlılarımızı huzur evlerine konularak onların ölümü beklemelerinin de acı verici bir durum olduğunu anlatırken, Huzur evlerindeki o bilindik manzaralar gözümün önünde canlandı bir an.
Müftü Öztürk ayrıca, dul bayanların bekar kalmak yerine evlenmelerinin doğru olacağını ve müftülük olarak bunu teşvik ettiklerini anlattı.
Müftü bey konuşurken, yetim çocukların korunması için bir program da uygulamaya konduğunu da öğrendik.
Sizde çevrenizde yetim bir çocuk görürseniz müftülüğe başvurun.  Diyanetin bir çocuğu koruma ve kollama altına alması için ille de anasız babasız olması da gerekmiyor. Anası babası tarafından sokağa terk edilmiş çocuklar da korunup kollanıyormuş.
Müftülük sokak çocukları ve yetimlerin bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Eğitim masraflarını da üstleniyor.
Mültecilerin de bizim yardımımıza ihtiyacı olduğunu düşünüyor Diyanet İşleri Başkanlığı ve bu nedenle mültecilere yardım etmenin sevap olacağı vurgusunu yapıyor.
Ben geçen yıl itibariyle iftar yemeklerine gitmeme gibi bir prensibi benimsemiştim ama Müftü Bey bizatihi arayarak davet edince katılmayı görev bilmiştim.
İyi ki o davete icabet etmişim.
İyi ki Müftü beyin açıkladığı Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki Ramazan programından haberdar olup bu bilgileri sizinle baylaşma fırsatı yakalamışım.
Yalnızlığın Allah’a mahsus bir özellik olduğu düşünülür ya.
Allah kimseyi yalnız koymasın.
Hiç kimse, kimsesiz kalmasın.