limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Esnafın EYT Beklentisi
Yazarlar // 19 Ocak 2023 Perşembe 09:44

Ragıp GÖKER

Önceki gün itibariyle İşçi ve Bağ-Kur emeklileri zamlı maaşlarını almaya başladılar.

Bir düzenleme yapılacak mı bilmem ama 2000 öncesi ve sonrası emekli olanlar arasında gösterge farkı nedeniyle maaş farklarında da makas gittikçe açılmış oldu.

Emekli olduklarında asgari ücretin 2-3, maaş bağlanmış olanlar, önceki gün itibariyle maaşlarının asgari ücretin bile altına kaldığını anlayınca büyük bir hayal kırıklığı yaşamış olmalılar.

Memurlar için 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılacağını bekleyen birçok memur ve memur emeklisi de var biliyorsunuz.

Bu konuda hazırlanacak yasanın nasıl çıkacağı da çok merak ediliyor.

Eşi emekli öğretmen olan bir dostum, özelden attığı mesajda ''Eşim 20 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu ama iki yıllık bir polis memuru 3600 ek göstergeden yararlanacak ancak, eşim birinci dereceye gelemeden emekli olduğu için bu haktan mahrum kalacak'' demişti.

Mahrumiyet öyle kolay gözardı edilecek cinsten değil, çünkü 3600 ek göstergeden yararlanamayanlar ile yararlananlar arasındaki hak kaybı yaklaşık 2 bin 500 lira dolayında olacak.

Seçim yaklaştıkça, seçim vaatleri de peşi sıra gelmeye başlamıştı.

Bu vaatlerden biri de, EYT ile ilgiliydi.

İki yıl önce ''Çift dikiş yapacaklar'' söylemiyle bizzat Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılmayacağı duyurulan EYT yasası şimdi tekrar gündeme geldi.

Yasa meclisten ne zaman geçecek tam olarak kestirilememekle birlikte bu yasanın çıkmasını bekleyen birçok kişi arasında şimdiden hayal kırıklıkları oluştu bile.

‘’Hayal kırıklıkları’’ derken, yasanın hemen çıkarılacağı inancıyla kredi çekerek borçlananları söylemiyorum.

Maaşları bağlanacağı umuduyla borçlananların kamuya güven duygusu sarsılmış olsa da, er ya da geç o maaşları bağlanacağı için mağduriyetleri de bir şekilde giderilecektir sonuçta ama o mağduriyeti 10-15 yıl daha yaşacak olanlar da var.

Berberim anlatıyordu dün:

''Ben bir esnaf olarak 7 bin gün prim ödediğim halde 10 yıl daha bekleyeceğim ama yanımda çalışan biri, adına 5 bin gün prim ödenmiş olsa bile o emekli olacak''

Berberim gibi böylesi durumla karşı karşıya kalacak çok sayıda esnaf var.

5 bin gün prim ödeyen çalışanlar EYT'den yaralanabilecek ama Bağ-Kur'a prim yatıran birçok esnaf, emekli maaşı almaya hak kazanmak için 9 bin gün prim ödemek zorunda kalacaklar.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in, esnaf kesimin uğrayacağı bu hak kaybı için başvuruda bulunduğu biliniyor ama EYT yasası çıkarken esnaf kesimin bu mağduriyeti giderilecek mi bilinmiyor ancak, ''Umut fakirin ekmeğidir'' denildiği gibi esnaf da mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını umuyor ve diliyorlar.