limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Erhan Usta’ya Göre 2021, 2020’yi Aratacak
Yazarlar // 24 Ekim 2020 Cumartesi 16:34

Ragıp GÖKER

İYİ Parti’nin Ekonomi Politikaları Başkanı da olan Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Utsa, 17 Ekim’de meclise sunulan 2021 yılı bütçesine dair eleştirilerini sürdürüyor.

Usta, dün sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan basın toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 29 Eylül’de açıkladığı ekonomi programının yanı sıra, geçtiğimiz günlerde meclise sunulan önümüzdeki yıl bütçesinin, Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözemeyeceğini, sürerek, programın ve bütçenin,  şu anda yaşanan sorunları çözmeye dönük herhangi bir tedbiri içermediği gibi ekonomik kırılganlıkları önlemekten de uzak olduğunu iddia etti.

Yeni bütçede kamu israfına dönük herhangi bir tedbirin de bulunmadığına işaret eden Erhan Usta, bütçe ve programda, kamuda israfın süreceğini, buna karşın özel sektöre ise tasarrufu devam etmesi gerektiğinin tavsiye edildiğini söyledi.

Kurdaki artışın ekonomik programda öngörülenleri baştan çürüttüğünü de dile getiren Usta, kurdaki durumun hükümetin 8,02 olarak öngördüğü 2023 kur hedefinin, an itibariyle 8.97’ye ulaşmasıyla, programı şimdiden boşa çıkardığını belirttiği basın toplantısında daha sonra şunları söyledi:

 

FAKİRLEŞMENİN İTİRAF BELGESİ

‘’Bu bütçe, milletin fakirleştiğinin itiraf belgesidir. 2020 yılında kişi başsına öngörülen miktar, Türkiye’nin 2020 yılında yakaladığı kişi başı gelir kadardır, dolayısıyla Türkiye’yi 14-15 yıl geriye getiren bir bütçe ve programla karşı karşıyayız.

Bütçenin içsel tutarsızlıkları yüksektir. Özellikle büyümeyle enflasyon arasında, büyümeyle cari açık arasında ciddi bir tutarsızlık vardır. Hükümetim hedefinde 2020 yılının tamamı için 0.3’lük büyüme tahmin ediliyordu ancak, yılın ilk altı ayında 3,1’lık bir küçülme yaşandı. Altı ayda bunu pozitife geçirmek için güçlü bir büyüme gerekiyor. Biliyorsunuz ekonomide büyümeyle cari açık arasında ters ilişki vardır. Bizim ekonomimiz büyürken mutlaka cari açık verir.

BÜTÇE VE PROGRAM
CİDDİYETTEN UZAK

Programın 2020 yılı cari açık hedefine bakıyoruz 24.4 milyar dolar. Ama programın açıklamasından iki gün sonra gelen rakamlarla birlikte cari açık rakamı 26,5 milyar dolar oldu. Yani yılsonu hedefini 8 ayda yakalamış bir cari açık rakamı var. Şimdi eğer bu büyüme doğruysa hükümet, önümüzdeki aylarda derin bir kriz bekliyor demektir ama böyle bir beklenti içinde olmayacaklarına göre bunları anlam mümkün değil.

Devlet ciddiyetinden uzak bir program ve onun üzerine oturan bir bütçe görüyoruz ve onun için toplumun sorunlarından uzak, toplumun sorunlarını çözemeyecek bir bütçe diyoruz’’

Erhan Usta, merkez bankası rezervlerinin erimesine ve hatta eksi 43 milyar dolara gelmiş olmasına da dikkati çekerek, merkez bankası üzerindeki hükümet baskısının bir an önce kalkması gerektiğine burgu yaptı.

Dünya’nın gelişmiş ülkelerinde merkez bankaları bağımsızdır.

Merkez bankasının bağımsız olmadığını sadece Erhan Usta söylemiyor.

Bu durum neredeyse ekonomistlerin ortak görüşü gibi oldu sanki.

Ekonomiye güven sağlamanın en önemli göstergesi merkez bankalarının bağımsız olmasıdır.

Bizde de böyle olmalı.

Erhan Usta basın toplantısında ayrıca vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılması ile ilgili hükümetin tasarı hazırlamış olmasına da değinirken, İYİ Parti olarak sık sık borç yapılandırmasını uygun görmediklerini ancak, ülkemizin içinde bulunduğu durumda vergi ve sigorta prim borçlarının yapılandırılmasını destekleyeceklerini de söyledi.

Ki;

Bu türden bir yapılandırma herkese nefes aldıracaktır.

 

VARLIK BARIŞI SIKINTI YARATIR

Usta’nın basın toplantısı sırasında dile getirdiği ‘Varlık Barışı’ tasarısının meclise sunulması da gösteriyor ki, paraya çok ihtiyaç var.

Ama bu para nereden bakarsanız bakın kirli para.

‘’Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır’’ diyoruz.

Bir tarafta, vergi denetimi yapılırken lokantalardaki müşteri sayısını bile fotoğraflayarak denetleyen devletimiz, bir taraftan da nasıl kazanıldığı bile bilinmeyen döviz – altın neyse ülkeye getirilmesini isterken, bu varlıklardan yani kara para olabileceklerden vergi alınmayacağını söylemesi kamu vicdanını yaralar.

Bu türden girişimler, gelecekte ülkemizin uluslararası ortamda itibarının da zedelenmesine neden olur.

Erhan Usta’nın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomi programlarına getirdiği eleştirileri takip ediyorduk, Usta bu defa son açıklanan program üzerine oturduğunu ileri sürdüğü 2021 yılı bütçesinin de sorunları çözemeyeceğini iddia ediyor.

Usta’nın tespitleri doğruysa, 2021, zor günlerden geçmekte olduğumuz 2020’yi aratacak demektir.