limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Enflasyon Emekli İkramiyesini de Eritti
Yazarlar // 5 Mart 2024 Salı 08:53

Ragıp GÖKER

TÜİK, Şubat ayı enflasyonunu 67,57 olarak açıkladı.
Enflasyondaki artış hız kesmiyor.
Buna göre enflasyon bir önceki aya göre yüzde 4.53 oranında artmış.
Bu da şu demek:
Çarşı / Pazar, hala yangın yeri.
Ki;
Bu rakamlar TÜİK'e göre böyle.
ENAG'a göre enflasyon yüzde 122 olmuş.
TÜİK'in iki katı yani.
Ki;
Kim, hangi veriyi dikkate alır.
Bu da herkesin kendi meşrebine göre değerlendireceği bir durumdur.
Ve fakat.
Şu bir gerçek:
Enflasyon en çok dar ve sabit gelirlileri ve de özellikle emeklileri vuruyor.
Bayram ikramiyelerinin ilki 8 Haziran 2018 günü öddenmiş.
Ki;
Zamanın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk defa 2015 yılında, iktidar olmaları durumunda emeklilere, ramazan ve kurban bayramı olmak üzere her iki bayramda birer maaş ikramiye vereceklerini söylemişti.
Bu satırların yazarı fakirin bir emekli olduğunu söyleyecek ve bir değerlendirmede bulunacak olursak, 2015 yılı Temmuz'undaki bin 522 liralık emekli maaşı ile 572 dolar ve 5,5 çeyrek altın alınabiliyormuş.
Emekli ikramiyeleri ilk defa 2018 yılındaki Ramazan Bayramı itibariyle bin lira olarak ödenmeye başlandı biliyorsunuz.
Ki;
Mayıs ayına denk gelmişti o yılın Ramazan'ı.
8 Mayıs 2018 yılında ödenen bin liralık ikramiye ile o tarihte 232 dolar alınabiliyordu ki; 8 Mayıs günü dolar 4.30 liradan işlem görüyormuş.
8 Mayıs 2018'de 191 liradan satılan çeyrek altından da 5 adet alınabiliyormuş.
Dolar kuru, dün bu yazının hazırlandığı sıralarda 31.51 lira iken, kuyumcularda çeyrek altın ise 3 bin 70 liradan satılıyordu.
Cumhurbaşkanı bu yıl ödenecek bayram ikramiyesini 3 bin lira olarak açıkladı biliyorsunuz.
Dünkü dolar kuru üzerinden 3 bin liralık ikramiye ile sadece 95 dolar alınabiliyor ki; ödenmeye başlandığı ilk yıl bin liralık ikramiye ile 232 dolar alınabildiğini tekrarlayalım.
Bin liralık bayram ikramiyesinin ilk defa ödenmeye başlandığı 2018 yılı 8 Mayıs günü 5.23 çeyrek altın alınabiliyorken, günümüzde ödenecek 3 bin lira ile bir çeyrek altın bile alınamıyor.
Herkes dolar veya altın almıyor ama dana kıyma alıyor.
2018 yılında dana kıymanın fiyatı 41 liraymış.
Emekliler, 2018 yılındaki bin liralık ikramiye ile 24 kilo 39 gram kıyma alabiliyorlardı ancak, bu yıl ödenecek 3 bin liralık ikramiye ile sadece 6 kilo 25 gram kıyma alabilecekler.
Dana kıymadan örnek verdik madem, kıymanın fiyatındaki artış, 5 yıl içinde yüzde bin 175 artarken, emekli ikramiyesindeki artış ise yüzde 300'de kalmış.
Dana kıyma üzerinden hesap yapılsa bile bayram ikramiyelerindeki kayıp, 3,91, yani emeklilerin kıyma üzerinden uğradıkları kayıp bile 4 kata yakın olmuş.
Basit bir kıyma hesabıyla bile enflasyonun cebimizdeki parayı nasıl erittiğini görmüşünüzdür.
Enflasyona 'Canavar' yakıştırması boşuna yapılmamış yani.
Bu durumu Cumhurbaşkanı da görse ve gerek maaşlarda ve gerekse bayram ikramiyelerinde yeni bir düzenlemeye gidilse ve emekliler de mutlu / mesut yaşasalar.
Ne iyi olurdu değil mi?