bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
ATATÜRK
Yazarlar // 10 Kasım 2023 Cuma 00:43

Ragıp GÖKER

Bugün 10 Kasım.
Yastayız.
10 Kasım 1938 günü saat 9'u 5 geçe, bir millet yasa büründü.
O gün yani 10 Kasım 1983'de Nihat Sami Banarlı'nın ders sırasında ''Ne hissediyorsunuz onu yazın'' demesi üzerine Faruk Dursunoğlu'nun, yazılı kağıdına ''Bugün Türkiye yağmur yağmadan ıslandı'' diye not düştüğü gibi o gün,  bir ulus gözyaşlarına boğulmuştu.
85 yıl önce kaybettik biz Ata’mızı..
Birkaç gün öne yüzüncü yılını kutladığımız Cumhuriyetin İlk Başbakanı İnönü'ye Cumhurriyetin ilk günü gönderdiği mektupta ''Bize geri, borçlu ve hastalıklı bir vatan miras kaldı. Yoksul bir köylü devletiyiz.'' dediği, ülkeyi, 10 yılında demir ağlarla örüp, fabrika bacalarının tüttüğü bir ülke haline getiren Büyük bir Adam'ı kaybettik biz 85 yıl öne.
Bize miras kalan o geri ve yoksul ülke birkaç yıl içinde uçak fabrikası kurmayı, ekmek yapılacak buğdayı bile dışarıdan alan bir ülkeyi birkaç yıl içinde uçak satan ülkeye dönüştürmüş bir büyük liderdi Atatürk.
Bakımsızlık ve hastalıklar nedeniyle her 10 çocuktan 4'ünün öldüğü ülke olan Türkiye Cumhuriyet, kurulduktan üç- dört yıl sonra aşı üretmeye başlamış, bununla da kalmamış aşı satan ülke durumuna gelmişti.
Ortdoğu'da bugün bile hala kan ve gözyaşı eksik olmazken, bize öğrettiği 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesi ışığında bu topraklarda huzur içinde yaşıyor, ve inancımız gereği ibadetlerimizi özgürce yapabiliyorsak, bunu Ata'mızın kurduğu ve bize emanet ettiği cumhuriyete borçluyuz.
Filistin halkının her cuma Mescid-i Aksa'da uğradığı zulmü görünce, Türk halkı Atatürk'e neden minnet duyması gerektiğini hatırlamalıdır.
Ki;
O Mescid-i Aksa, bugün İsrail askerlerinin çizmesi altında kirletilmeye çalışılıyor ama o mübarek yer biz Müslümanların ilk kıblesi olması nedeniyle hepimizin kutsalıdır.
Ortadoğu’da ve dahi Pakistan ve Afanistan'da yaşananları gören kadınlarımız özellikle Ata'mıza çok şey borçludurlar.
Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ülkelerden biridir Türkiye Cumhuriyeti.
Hani bugün partiler, listelerinde kadın kotası falan düşünüyorlar ya, günümüzün medeni ülkeleri sayılan ABD ve birçok Avrupa ülkesinden daha öne kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını Gazi Mustafa Kemal Atatürk vermişti.
57 yıllık ömrünün büyük bölümü, parçalanmakta olan imparatorluğun girdiği savaşlar nedeniyle cephelerde geçirmiş bir askerdi aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal.
Ömrünü milletine adamış bir lider olarak da, genç denecek yaşta aramızdan ayrılmıştı.
85 yıldan bu yana olduğu gibi bugün de Ata'mızı şükran ve minnet duygularımızla anacağız.
Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
Düzeltme ve özür:
Dünkü ''Kültür ve sanat, paranın izine basarak yürür'' başlıklı yazıda ''Oda tiyatrosunu, Kamal Vehbi Gül kapattı'' şeklindeki ifadem sehven hatalı yazılmıştır.
Samsun Oda Tiyatrosu , özellikle Kemal Vehbi Gül döneminde açılmıştır ama kapatılması Muzaffer Önder'in döneminde gerçekleşmiştir.
Bunun böyle olduğunu biliyor olmama rağmen bu yanlış ifadem nedeniyle hem Kemal Vehbi Gül'den, hem de Rahmetli Ragıp Erden'in evlatlarından özür dilerim.