Milli Eğitimden Cesur Adım
Yazarlar // 14 Ocak 2015 Çarşamba 00:00

Ragıp GÖKER

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden öğrencilere ‘’Nasıl bir eğitim istersiniz?’’ diye sormuş.
Öğrencilerin gönderdiği twitleri 30 başlık altında toplayan Milli Eğitim Müdürlüğü geçen hafta bu durumu Samsun basınıyla da paylaştı.
Samsun Milli Eğitim Müdürlüğünün açtığı bir sanal hesap üzerinden twit atan öğrenciler, okul başlangıç saatlerinin değiştirilmesi, teneffüs sürelerinin uzatılması ve okullarda teknolojik imkânların arttırılması gibi birçok talepte bulunmuşlar.
‘’Okul saatlerinde telefonumuzu teslim edebileceğimiz güvenilir bir kişi bulunsun’’ diye de talepte bulunan öğrenciler arasında ‘’Bu okuldan mezun olunca bize ne olacak?’’ veya ‘’Eğitimde başarı sırlamasına bakılacak olursa Samsun yerlerde sürünüyor, bu durumu nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz?’’ diye soran birileri var mıydı bilmiyorum.
Ama merak ettim doğrusu
Zira yaklaşık 30 başlıkta toplanan talepler arasında böyle bir soruya ve talebe rastlamadım.
Gezi’de rüştünü ispatlamış gençlerin cesaretlerinden şüphe duymam, bu nedenle gençlerin milli eğitime yön veren yetkililerden böylesi taleplerde bulunacaklarını tahmin ediyorum ama.
Ben yine de Milli Eğitim Müdürlüğünün öğrencilere ‘’Nasıl bir eğitim istiyorsunuz’’ diye sormuş olmasını radikal bir karar olarak yorumluyorum.
Ne kadarını basına gönderdiler bilemiyorum ama öğrencilerden gelen soruları ve talepleri basınla paylaşılmasının da cesur bir girişim olduğunu düşünüyorum.
Umarım bu girişim, Samsun’da eğitimin başarı durumunu üst sırlara taşımak için bir başlangıç ve zamanında atılmış bir adım olur.
Dilerim Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü  ‘’Nasıl bir eğitim istiyorsunuz?’’ diye sorduğu öğrencilerden gelen cevapları ve talepleri ciddiye alır ve eğitime buna göre yön verir.
Bu girişimin ‘’Laf olsun, torba dolsun’’ durumundan öteye geçmesini de bekliyorum. Çünkü Samsun’da eğimde başarı durumumuzun acınası halinden ancak radikal kararların alınmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum.
Eğitimciler profesyonel insanlardır ama başarı sağlanacaksa biraz da gönüllü olmayı gerektirir. Eğitimcilerle yapılan bir toplantıda ne demişti Diyarbakır’a atanan bir önceki Valimiz “Benim duyduğum heyecanı duymuyorsanız, bu işi yapmayın” diye öyle yani.
Eğitimcide biraz heyecan olmalı.
İyi bir adım atılmış, Samsun’da eğitime yön verenlerin bu mesele üzerinde ciddi kafa yormalarını ve ona göre karar almalarını bekliyor ve umuyorum.
Zira gençlerimiz umudumuzdur.
Gençler için yapılan her yatırım, gelece yapılmış bir yatırımdır ve boşuna değildir.