İcra Daireleri Çoğalıyor
Yazarlar // 08 Ekim 2016 Cumartesi 00:00

Ragıp GÖKER

Dün gazeteye gittiğimde Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Fırat’a ‘’Gündemde  bugün ne var?’’ diye sorduğumda aldığım cevap ilginçti.
Vezirköprü’de hastane inşaatına haciz gelmiş.
İnşaatı yapan müteahhit, malzeme aldığı firmaya borcunu ödeyememiş.
Özellikle TOKİ müteahhitlerinin zor durumda olduğunu duyuyoruz ama mesela kamu kurumlarıyla iş yapan müteahhitlerin, hak edişlerini zamanında alamamaktan dolayı sıkıntıya düştüklerini biliyoruz.
Moddys’in kredi notumuzu düşürmesiyle tetiklenen dövizdeki artış, Amerika’dan gelen haberlerle durdurulsa da, piyasada para darlığı olduğu bir gerçek.
Hükumet de bunun farkında olduğu için, gerek kamu borçlarının yapılandırılması ve gerekse tüketici kredileriyle, kredi kartı taksitlerinde sayı artırılarak, piyasaların rahatlamasını hedeflemişti.
Kredi kartlarıyla, tüketici kredisindeki taksitleri ödeyemeyenlerin sayısı gittikçe artıyor.
Piyasada ceza davalarına bakacak avukat bulunamazken, hukuk bürolarının neredeyse tamamı alacak verecek davalarına bakıyor.
Benim mesleğe başladığım yıllarda, Samsun’da iki icra dairesi vardı.
Daha sonra, 5’e çıkan daire sayısı, iki yıl önce 17’ye ulaştı.
Buna rağmen icra dairelerindeki iş yükünün arttığına dair şikayetler de çoğalıyor.
Hükumetin kredi kartlarına borçların yapılandırılması için taksit sayısını 72 aya kadar çıkarması sorunun çözüleceğine dair umutları arttırmıştır.
Sorun gittikçe büyüyor çünkü.
Vezirköprü Kaymakamı, ‘’Müteahhit iflas etmedi, sorun alacak verecek meselesinden kaynaklandı’’ dese de,  sorunun müteahhidin hak edişlerini zamanında alamamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
TOKİ’ye iş yapacak düzeye ulaşmış bir müteahhit, şantiyesindeki malzemelerin haciz memurları aracılığıyla kaldırılmasını istemez.
Hiçbir iş adamı böyle bir durumla karşılaşmayı içine sindiremez çünkü.
Vezirköprü hastanesinde yaşanan sorunu, ‘alacak verecek gibi meselesi’ gibi bir gerekçeyle ötelemek, sorunu belki geçici olarak çözer ama gelecekte oluşacak dalgayı engellemez.
Bizim yeni stat mesela, güya geçen yıl bitecekti.
Alanyaspor’la oynadığımız maçın, 19 Mayıs Stadına veda maçı olduğu duyurulmuştu.
Gerçekleşti mi?
Hayır.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, sezon başında yaptığı basın toplantısında, yeni stadın iki deplasman maçının dışarıda oynandıktan sonra Samsunspor’a devredileceğini duyurmuştu.
Dün Hedef Halk’taki haber, yapımı yılan hikayesine dönen stadın çimlerinin Kasım ayında döşeneceğini duyuruyordu.
İkinci yarıya yetişir mi bilmem ama yeni stadın iki deplasman maçı sonrası açılacağı açıklaması şimdiden yalan oldu yani.
Bakanın açıklamasına rağmen inşaat zamanında bitirilemiyorsa, ödemelerde gecikme var demektir.
İnşallah ben yanılırım.