limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Seçim Bir Acayip Zor Yarış
Yazarlar // 12 Ocak 2024 Cuma 22:39

Ragıp GÖKER

Partiler, adaylarını bir bir açıklıyor.

Seçim yarışı kızışıyor yani.

Samsun'da bazı ilçeler henüz açıklanmadı ama Büyükşehir adayları hemen hemen belli oldu gibi.

Bu arada AK Parti ile Yeniden Refah Partisi arasında süren pazarlık nasıl sonuçlanacak o bilinmiyor ama.

Bu nedenle Yeniden Refah Partisi, Adem Güney'i aday yaparsa, kartlar yeniden dağıtılmış olacaktır.

Ki;

Şu anda açıklanan Büyükşehir adayları da AK Parti ile Yeniden Refah Partisi arasındaki pazarlığın nasıl sonuçlanacağı konusuna kilitlenmiş durumda.

Buna rağmen, YRP’yle görüşmelerin Pazartesi sonuçlanacağı beklenirken, AK Parti'nin, CHP Adayı Cevat Öncü'nün karşısına Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan'ı koyarak bir anlamda yarışı başlatmış olduğunu söyleyebiliriz.

İYİ Parti'nin de muhtemelen İmren Nilay Tüfekçi ile Büyükşehir yarışına katılacağı anlaşılıyor.

Yazının başında da söylediğimiz gibi, seçim yarışı Büyükşehir özelinde şimdiden kıyasıya başladı yani.

Ki;

CHP'nin adayı Cevat Öncü, adaylığının rakiplerinden önce açıklanmış olmanın avantajı ile bir süredir saha çalışması yapıyor.

Mesela bu yazının hazırlandığı sıralarda kamyon garajında, kamyoncu esnafının sorunlarını dinliyordu.

Gazetelere verdiği röportajlar bir süredir zaten yayınlanıyordu ama dün akşam uyduda yayın yapan Samsun kanalında gazeteci arkadaşımız Merve İlhan'ın sorularını cevaplıyordu.

Ki;

O röportajda dile getirdiği ''Enstitü Samsun'' projesini çok beğendiğimi söylemek isterim.

Samsun, sanayisi beklenen ölçüde gelişmediği için işsizliğin, özellikle genç işsizliğin yaygın olduğu şehir olarak bilinir.

Enstitü Samsun projesi, özellikle sanayiye ara eleman yetiştirme konusundaki önemli bir sorunu çözecek proje olarak görünüyor.

Enstitü Samsun projesi, ekonomik açıdan Samsun'a önemli katkılar yapacağı muhakkak ama siyaseten de getirisi olabilecek bir proje olarak öne çıkıyor.

İYİ Parti henüz resmen açıklamasa da aday yapılacağına kesin gözüyle bakılan İmren Nilay Tüfekçi'nin nasıl projelerle sahaya çıkacağını bilmiyorum.

Doğrusu bu ya çok da merak etmiyorum.

Çünkü partisinin ikinci sırasında girdiği seçimde Milletvekili seçilemeyen, bir siyasetçinin muhtemelen üç adayın arasında geçecek seçimde sandıktan çıkabileceğine inanmıyorum.

Bu yarışta Tüfekçi'nin bırakın başka partilerden oy devşirmesini, kendi parti tabındaki seçmeni bile ikna edemeyecektir.

Ben aslında AK Parti'nin Adayı Halit Doğan'ın Samsun seçmeni karşısında nasıl projelerle çıkacağını daha çok merak ediyorum.

Zira yarışın Halit Doğan ve Cevat öncü arasında yaşanacağı da belli oluyor.

Halit Doğan'ın, Yusuf Ziya Yılmaz'dan proje geliştirme konusunda destek alacağını düşünüyorum açıkçası çünkü iddia odur ki; Doğan'ın aday yapılmasında en etkili kişinin Yusuf Ziya Yılmaz olduğudur.

Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'da yirmi yıla yakın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı biliyorsunuz.

Birçoğunu hayata geçirme konusunda sınıfta kalmış olsa da Yılmaz'ın proje geliştirme konusunda mahir olduğunu da biliyoruz.

Mesela, 1999'da yapılan yerel seçimlerde Samsun'un efsane belediye başkanlarından Muzaffer Önder'i yenerek, ilk defa Belediye Başkanı seçilirken en etkili sloganı ''Samsun'a katalizör olacağım'' şeklindeki slogan olmuştu.

Yılmaz, şehrin katalizörü olacağını ileri sürerken, bunu dayandırdığı temel de, işsizliğe çözüm üretmek şeklindeydi.

İş dünyasını Samsun'a çekeceğini ve Samsun'u bir yatırım cenneti yapacağını iddia etmişti Yılmaz ama seçilmesindeki bu en etkili argümanı nedense daha sonra rafa kaldırmıştı.

Yılmaz, işsizliğe çözüm olacağını iddia ettiği o projesini hiç bir zaman hayata geçiremedi yani.

Cevat Öncü'nün, Samsun'da işsizlik sorununa çözüm olacağını düşündüğüm Enstitü Samsun projesini işte bu nedenle çok önemsiyorum.

Demem o ki;

Bizi bir acayip bir yarış bekliyor.