Samsun'da huzur operasyonu
ASAYİŞ // 4 Şubat 2020 Salı 00:23
Samsun'da huzur operasyonu

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca 03.02.2020 Pazartesi günü ‘Türkiye Huzur Güven Uygulaması’ gerçekleştirildi.

Uygulama, okul servis araçları, tüm ilkokul-ortaokul-lise-üniversite ve öğrenci yurtlarının çevreleri ile yakınlarındaki park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve mamullerinin satışı yapılan yerler, içkili yerler, ganyan bayileri, kahvehaneler, internet kafe ve oyun salonları, okulla ilişkisi olmadığı halde okul çevresinde bulunan şüpheli şahıslar, aranan şahıslar, uyuşturucu kullanan ve satan kişiler, çocuklara sigara satışı yapan iş yeri ve şahıslar ile yasa dışı faaliyetlerde bulunan iş yerlerinin tespit edilmesi, suç işleyen kişilerin yakalanması, dilenciliğin engellenmesi, çocukların ve gençlerin suç ve suçlulardan korunmasına yönelik olarak icra edildi.

İl Emniyet Müdürlüğünce 115 ekip ve 411 personel, İl Jandarma Komutanlığınca ise 327 personelin katıldığı uygulamada; 6.594 şahıs sorgulandı,  39 aranan şahıs yakalandı. 11 şahsa idari yönden işlem yapılırken 7 şahsa yoklama kaçağı olduğundan tebligat uygulandı., 1.640 araçta yapılan arama ve sorgulamalarda 13 araç trafikten men edildi. 93 araca toplam 69.846 TL  para cezası uygulandı, 234 okul çevresi,  300 iş yeri ve 76 metruk binada kontrol ve denetim yapıldı. Ayrıca kimlik sorgulamasında Atakum ilçesi Kamalı Mahallesinde, İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğünce kayıp şahıs olarak aranan 2004 doğumlu çocuk bulundu. Yine kimlik sorgulamasında FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan aranan şahıs yakalandı.